Բորելը հաստատել է, որ Ուկրաինան արդեն օգտագործում է իրեն մատակարարված F-16-երը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինան արդեն օգտագործում է F-16 կործանիչները, որոնք իրեն մատակարարել է Արևմուտքը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։
«Ուկրաինացի զինվորականները պատրաստ են կռվել, եթե նրանք ունեն մեր նյութական աջակցությունը: Ներկայում նրանք արդեն օգտագործում են F-16-երը՝ ջանալով հետ մղել ռուսական գրոհները», - նրա խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
Օգոստոսի 29-ին Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հաստատել է Ուկրաինա փոխադրված F-16 կործանիչի կորուստը. կործանման պատճառները պարզում է հատուկ հանձնաժողովը: The Wall Street Journal թերթը, վկայակոչելով աղբյուրների, հաղորդել էր, որ Արևմուտքի կողմից տրամադրված առաջին F-16 կործանիչն Ուկրաինայում կործանվել է օդաչուի սխալի պատճառով։
Ուկրաինայի զինված ուժերից հայտնել են, որ F-16-ը կործանվել է օգոստոսի 26-ին ռուսական զանգվածային հարձակումը հետ մղելիս. այդ ժամանակ ռուսական կողմն ավելի քան 200 հրթիռ և անօդաչու թռչող սարք էր արձակել Ուկրաինայի ուղղությամբ։

Жозеп Боррель подтвердил, что Украина уже использует F-16, поставленные ей Западом
Украина уже использует истребители F-16, которые ей поставил Запад. Как передает Арменпресс, об этом сообщил Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель.
“Украинские военные готовы сражаться, если у них есть наша материальная поддержка. В настоящее время они уже используют F-16, чтобы постараться отразить российские атаки”, - цитирует его агентство “РИА Новости”.
29 августа Генеральный штаб Вооруженных сил Украины подтвердил потерю поставленного Украине истребителя F-16. Причины катастрофы устанавливает специальная комиссия. The Wall Street Journal, со ссылкой на источники сообщил, что первый истребитель F-16, предоставленный Украине Западом, разбился из-за ошибки пилота.
В ВСУ сообщили, что F-16 был уничтожен 26 августа при отражении массированной российской атаки. Тогда российская сторона запустила в направлении Украины более 200 ракет и беспилотников.