Միրզոյանը Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահի հետ քննարկել է երկկողմ համագործակցության զարգացման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հուլիսի 14-ին հանդիպել է Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Նատալի Օլիվեյրայի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Պորտուգալիայի միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Քաղաքական երկխոսությանը զուգահեռ կարևորվել են տնտեսական, առևտրային, կրթական, մշակութային ոլորտներում համագործակցության, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման հեռանկարները:
«Զրուցակցիներն ընդգծել են խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ օրակարգի առաջմղման գործում՝ այս համատեքստում կարևորելով երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի արդյունավետ համագործակցությունը, փոխայցերն ու հնարավոր նախաձեռնությունները:
Հանդիպման օրակարգում են եղել նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը վերաբերող հարցերը, ինչպես նաև Հայաստանում ժողովրդավարական լայնածավալ բարեփոխումների օրակարգն ու այս ուղղությամբ հաստատված արդյունավետ համագործակցությունն ու առաջընթացը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ, անդրադառնալով Հարավային Կովկասում տիրող անվտանգային իրավիճակին, նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման շուրջ հայկական կողմի տեսլականը, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները:
Ըստ աղբյուրի՝ ընդգծվել է ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման միջոցով խնդիրներին լուծումներ տալու Ադրբեջանի քաղաքականության անընդունելիությունը, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումներով ամրագրված՝ Լաչինի միջանցքի բացման հրամայականը:

Глава МИД Армении и председатель группы дружбы Португалия-Армения обсудили вопросы развития сотрудничества
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 14 июля провел встречу с председателем группы дружбы Португалия-Армения Натали Оливейрой.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе встречи был обсужден ряд вопросов развития сотрудничества между Арменией и Португалией в различных сферах. Были отмечены перспективы сотрудничества в экономической, коммерческой, образовательной, культурной сферах и расширения договорно-правового поля.
Собеседники подчеркнули роль парламентской дипломатии в продвижении двусторонней повестки дня, отметив в этом контексте важность эффективного сотрудничества, взаимных визитов и возможных инициатив действующих в парламентах двух стран групп дружбы.
Были обсуждены также вопросы, связанные с партнерством Армения-ЕС, а также повестка широкомасштабных демократических реформ в Армении и достигнутого в этом направлении эффективного сотрудничества и прогресса.
Коснувшись ситуации в сфере безопасности на Южном Кавказе, министр Мирзоян представил собеседнику видение армянской стороны в контексте армяно-азербайджанских отношений и урегулирования нагорно-карабахского вопроса, а также детали гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Была подчеркнута неприемлемость политики Азербайджана по решению проблем путем применения силы и угрозы силой, а также подчеркнут императив открытия Лачинского коридора в соответствии с юридически обязывающими решениями Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля.