Ես չեմ կարող հայտարարել, որ մենք անկլավ-էքսկլավների թեմայից հրաժարվում ենք. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հայտարարությանը անկլավ-էքսկլավների վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարը, անդրադառնալով Հայաստանի հետ սահմանազատման թեմային, նշել էր, որ այդ առնչությամբ կողմերի միջև ձեռք են բերվել նաև մի շարք պայմանավորվածություններ, որոնց համաձայն` սահմանազատման գործընթացը կշարունակվի հյուսիսից հարավ ուղղությամբ, իսկ անկլավային գյուղերին առնչվող հարցերը կստանան իրենց լուծումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հուլիսի 9-ին Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում, անդրադառնալով անկլավ-էքսկլավների թեմային, Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ բոլոր կիսատ մնացած հարցերը պետք է լուծվեն։
«Անկլավ-էքսկլավների թեմայի մասին ես խոսել եմ, այդ թվում՝ նախընտրական շրջանում։ Եվ մենք պետք է բոլոր կիսատ մնացած հարցերը լուծենք, և ուզում եմ հիշեցնել, որ մենք նույնպես այդ թեմայով, մեղմ ասած, շահագրգռություն ունենք, որովհետև Արծվաշեն գյուղը էքսկլավային կարգավիճակով գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո և Հայաստանի ինքնիշխան տարածք է՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրով արձանագրված սկզբունքների։ Ես չեմ կարող հայտարարել, որ մենք անկլավ-էքսկլավների թեմայից հրաժարվում ենք կամ կարող ենք հրաժարվել։ Ոչ, մենք պետք է գնանք և այդ հարցին լուծում տանք։ Ինչպիսին կլինեն լուծումները, դա արդեն քննարկման հարց է։ Մենք այդ հարցը տեղափոխել ենք մի հարթություն, որ այդ թեմայի շուրջ լրացուցիչ նյարդ, այդ թվում՝ արտաքին օգտագործմամբ, չկիրառվի։ Հարցը կա, հարցը պետք է հասցեագրվի՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի և այն քարտեզների, որոնք դրվում են սահմանազատման հիմքում»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ այդ խնդրի լուծման երկու տարբերակ կա.
«Տարբերակ մեկ՝ տարածքը որևէ անկլավի կամ էքսկլավի կարգավիճակով շարունակում է մնալ այն երկրի տարածք, որին դե յուրե պատկանում է։ Երկրորդ տարբերակ՝ մենք պայմանավորվում ենք և, օրինակ, այդ համարժեք տարածքները սահմանի երկայնքով համարժեք տարածությամբ, այսպես ասած, փռում ենք կամ կոնկրետ տեղանքներով իրականացնում ենք փոփոխություններ։ Այսինքն՝ դրա պրոցեդուրարներն էլ են նախատեսված և Հայաստանի օրենսդրությամբ և Սահմանադրությամբ սահմանված կարգով մենք պետք է այդ թեմային անդրադառնանք»,- մանրամասնել է Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը նաև ուշադրություն է հրավիրել մի կարևոր հանգամանքի վրա։ Նա շեշտել է, որ մեկ կամ մեկուկես ամիս առաջ է իմացել, որ Ադրբեջանի դրամի վրա և անձնագրերում արտահայտված է Ադրբեջանի քարտեզը, որտեղ Արծվաշենը նշված է ուրիշ գույնով և արձանագրված է որպես անկլավ, տարածք, որն Ադրբեջանին չի պատկանում։
«Սա շատ կարևոր նրբություն է, և կարծում եմ, որ մենք էլ պետք է հայելային նույն մոտեցումը ցուցաբերենք, որպեսզի Ալմա-Աթայի հռչակագրով համապատասխան քարտեզների նկատմամբ ճշգրիտ վերաբերմունք ցուցաբերենք, որովհետև դա է բխում պայմանավորվածություններից և նախաստորագրված համաձայնագրի տեքստից։ Սա փաստ է, որը շատ էական է, այդ թվում՝ մեր քաղաքականությունները, վերաբերմունքը, դիրքորոշումը մշակելու առումով, որովհետև մենք պետք է հասկանանք, որ սա կարևոր նրբություն ունեցող հարց է, որը հետևյալն է ազդարարում՝ մենք պետք է ոչ թե առաջնորդվենք այն տրամաբանությամբ, որ ով ինչ առել է  իր վերահսկողության տակ, դա է պատկանում է իրեն,այլ մենք պետք է առաջնորդվենք խաղաղության համաձայնագրի տրամաբանությամբ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Я не могу заявить, что мы отказываемся от темы анклавов-эксклавов - Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян ответил на заявление министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова относительно анклавов-эксклавов.
Напомним, что министр иностранных дел Азербайджана, говоря о делимитации границы с Арменией, отметил, что в этой области также достигнут ряд соглашений между сторонами, согласно которым процесс делимитации границы будет продолжаться с севера на юг, и будут решены вопросы, касающиеся анклавных сел.
Как сообщает Арменпресс, 9 июля на брифинге для журналистов после заседания правительства, Никол Пашинян, говоря о теме анклавов-эксклавов, подчеркнул, что все нерешенные вопросы должны быть урегулированы.
«Я говорил о теме анклавов-эксклавов, в том числе и в предвыборный период. И мы должны решить все нерешенные вопросы, и я хочу напомнить вам, что этот вопрос, мягко говоря, нас тоже интересует, потому что село Арцвашен находится под контролем Азербайджана в статусе эксклава и является суверенной территорией Армении в соответствии с принципами, закрепленными в Алма-Атинской декларации 1991 года. Я не могу заявить, что мы отказываемся или можем отказаться от вопроса анклавов-эксклавов. Нет, мы должны пойти и решить этот вопрос. Какими будут решения, это уже вопрос для обсуждения. Мы перевели этот вопрос в такую ​​плоскость,  где бы вокруг данной темы не возникало дополнительного напряжения, в том числе и для использования извне. Вопрос существует, вопрос должен быть решен в соответствии с Алма-Атинской декларацией 1991 года и картами, которые лежат в основе делимитации», — сказал Пашинян.
Он добавил, что есть два варианта решения этого вопроса.
«Вариант первый: территория, имеющая статус анклава или эксклава, продолжает оставаться территорией страны,  которой она де-юре принадлежит.
Вариант второй: мы договариваемся и, например, распределяем эти эквивалентные территории вдоль границы на эквивалентную площадь, так сказать, или вносим изменения в отдельных местах. Иными словами, процедуры для этого также предусмотрены, и мы должны решить этот вопрос в соответствии с порядком, установленным законодательством и Конституцией Армении», — пояснил Пашинян.
Премьер-министр Республики Армения также привлек внимание к важному обстоятельству. Он подчеркнул, что месяц-полтора назад узнал, что на азербайджанской валюте и в паспортах изображена карта Азербайджана, где Арцвашен отмечен другим цветом и обозначен как анклав, территория, не принадлежащая Азербайджану. «Это очень важный нюанс, и я думаю, что мы должны также демонстрировать такой же зеркальный подход, чтобы точно относиться к картам, соответствующим Алма-Атинской декларации, поскольку это вытекает из соглашений и текста подписанного соглашения. Это очень значимый факт, в том числе и с точки зрения разработки нашей политики, отношения и позиции, потому что мы должны понимать, что это вопрос с важным нюансом, который указывает на следующее: мы должны руководствоваться не логикой, кто что взял под свой контроль, ему и принадлежит, а логикой мирного соглашения», — сказал Никол Пашинян.