Լիբանանին Հայաստանի աջակցությունը բարձր է գնահատվում Կառավարության և ժողովրդի կողմից. գեներալ Բասսամ Նաբուլսին դիմավորել է հումանիտար բեռը
Բեյրութի նավահանգստում հուլիսի 9-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ Լիբանանի Հանրապետությանը տրամադրված մարդասիրական օգնության հանձնման պաշտոնական արարողությունը։
Հանձնման պաշտոնական արարողությանը մասնակցել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, Լիբանանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր Բարձրագույն օգնության հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար, գեներալ Բասսամ Նաբուլսին, Լիբանանի Ազգային ժողովի պատգամավորներ, ինչպես նաև Լիբանանի իրավասու այլ պետական մարմինների ներկայացուցիչներ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, իր խոսքում Վահան Կոստանյանը վերահաստատել է Հայաստանի համերաշխությունը բարեկամ Լիբանանի և լիբանանցի ժողովրդի հետ՝ ընդգծելով, որ մարդասիրական այս օգնությունը երկու ժողովուրդներին միավորող պատմական բարեկամության, փոխադարձ վստահության և համերաշխության հերթական վկայությունն է։ Նշել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է շարունակել իր ներդրումն այն նախաձեռնություններում, որոնք միտված են Լիբանանում առկա մարդասիրական խնդիրների հասցեագրմանը։
Իր հերթին գեներալ Բասսամ Նաբուլսին երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ կառավարությանը Լիբանանի համար այս դժվարին ժամանակահատվածում ցուցաբերված աջակցության և համերաշխության համար՝ ընդգծելով, որ այս աջակցությունը բարձր է գնահատվում ինչպես Լիբանանի կառավարության, այնպես էլ ժողովրդի կողմից։
Հայաստանի կողմից տրամադրված շուրջ 80 տոննա մարդասիրական օգնությունը ներառում է դեղորայք և բժշկական նշանակության պարագաներ, սննդամթերք, ինչպես նաև առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքներ։ Մարդասիրական օգնության բեռը, հատելով Հայաստան-Թուրքիա պետական սահմանի Մարգարայի անցակետը, Լիբանան է տեղափոխվել ցամաքային ճանապարհով՝ Թուրքիայի տարածքով։

Правительство и народ Ливана высоко ценят поддержку Армении: генерал Бассам Набулси встретил гуманитарный груз
В порту Бейрута 9 июля состоялась официальная церемония передачи гуманитарной помощи, предоставленной Ливанской Республике по решению правительства Республики Армения.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в официальной церемонии передачи приняли участие заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян, генеральный секретарь Высшего комитета помощи при правительстве Ливанской Республике генерал Бассам Набулси, депутаты Национального Собрания Ливана, а также представители других компетентных государственных органов Ливана.
В своей речи Ваан Костанян подтвердил солидарность Армении с дружественным Ливаном и ливанским народом, подчеркнув, что эта гуманитарная помощь является очередным свидетельством исторической дружбы, взаимного доверия и солидарности, объединяющих два народа. Он отметил, что Армения готова продолжать свой вклад в инициативы, направленные на решение существующих в Ливане гуманитарных проблем.
В свою очередь генерал Бассам Набулси выразил благодарность правительству Республики Армения за поддержку и солидарность, проявленные в этот трудный для Ливана период, подчеркнув, что эта поддержка высоко ценится как правительством, так и народом Ливана.
Предоставленная Арменией гуманитарная помощь весом около 80 тонн включает медикаменты и изделия медицинского назначения, продукты питания, а также другие товары первой необходимости. Груз гуманитарной помощи пересек пропускной пункт Маргара на государственной границе Армения — Турция и был доставлен в Ливан сухопутным путем через территорию Турции.