«Ուժեղ Հայաստան»-ը դեռևս չի քննարկել ԱԺ ընդդիմադիր փոխնախագահի թեկնածուի հարցը
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը դեռևս չի որոշել, թե Հայաստանում հունիսի 7-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով ձևավորվելիք խորհրդարանում ով է լինելու Ազգային ժողովի փոխնախագահի իրենց թեկնածուն։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի օրենսդրության համաձայն՝ Ազգային ժողովի նախագահն ունի երեք տեղակալ, որոնցից երկուսը իշխող խմբակցությունից են, մեկը՝ ընդդիմադիր ամենամեծ ուժից։ Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով նոր խորհրդարանում ընդդիմադիր ամենամեծ ուժը «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքն է։
Հուլիսի 9-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը, պատասխանելով հարցին, թե արդեն որոշե՞լ են ով է լինելու ԱԺ նախագահի տեղակալի իրենց թեկնածուն, նշել է.
«Այդ հարցը մենք դեռ չենք քննարկել։ Շուտով քննարկելու ենք»։
Մամուլում տարբեր անուններ են շրջանառվում՝ որպես «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի թեկնածուներ ԱԺ նախագահի տեղակալի պաշտոնում։ Մասնավորապես, շրջանառվել են Արամ Վարդևանյանի և Էդգար Ղազարյանի անունները։

Блок «Сильная Армения» пока не решил, кто будет их кандидатом в вице-спикеры НС
Блок «Сильная Армения» пока не решил, кто будет их кандидатом в вице-спикеры Национального Собрания в парламенте, который сформируется по результатам состоявшихся 7 июня в Армении парламентских выборов.
Напомним, что согласно законодательству Армении, у председателя Национального Собрания есть три заместителя, двое из которых — от правящей фракции, один — от самой крупной оппозиционной силы. По результатам состоявшихся в Армении парламентских выборов самой крупной оппозиционной силой в новом парламенте является блок «Сильная Армения».
Как передает Арменпресс, 9 июля в ходе брифинга с журналистами лидер блока «Сильная Армения» Самвел Карапетян, отвечая на вопрос о том, решили ли они уже, кто будет их кандидатом на пост заместителя председателя НС, отметил:
«Этот вопрос мы еще не обсуждали. Скоро обсудим».
В прессе называются разные имена в качестве кандидатов от блока «Сильная Армения» на должность заместителя председателя НС. В частности, называются имена Арама Вардеваняна и Эдгара Казаряна.