«Ուժեղ Հայաստան»-ը դեռևս չի քննարկել ԱԺ ընդդիմադիր փոխնախագահի թեկնածուի հարցը
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը դեռևս չի որոշել, թե Հայաստանում հունիսի 7-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով ձևավորվելիք խորհրդարանում ով է լինելու Ազգային ժողովի փոխնախագահի իրենց թեկնածուն։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի օրենսդրության համաձայն՝ Ազգային ժողովի նախագահն ունի երեք տեղակալ, որոնցից երկուսը իշխող խմբակցությունից են, մեկը՝ ընդդիմադիր ամենամեծ ուժից։ Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով նոր խորհրդարանում ընդդիմադիր ամենամեծ ուժը «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքն է։
Հուլիսի 9-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը, պատասխանելով հարցին, թե արդեն որոշե՞լ են ով է լինելու ԱԺ նախագահի տեղակալի իրենց թեկնածուն, նշել է.
«Այդ հարցը մենք դեռ չենք քննարկել։ Շուտով քննարկելու ենք»։
Մամուլում տարբեր անուններ են շրջանառվում՝ որպես «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի թեկնածուներ ԱԺ նախագահի տեղակալի պաշտոնում։ Մասնավորապես, շրջանառվել են Արամ Վարդևանյանի և Էդգար Ղազարյանի անունները։

Strong Armenia yet to decide on candidate for parliament deputy speaker
The Strong Armenia alliance has not yet decided who it will nominate for the post of deputy speaker of Armenia’s National Assembly in the parliament to be formed following the June 7 parliamentary elections.
Under Armenian law, the speaker of parliament has three deputies, two of whom are nominated by the ruling faction and one by the largest opposition force.
Following the June 7 parliamentary elections, the Strong Armenia alliance is set to become the largest opposition force in the new National Assembly.
Speaking to reporters on July 9, Strong Armenia alliance leader Samvel Karapetyan was asked whether the alliance had already decided on its nominee for the post of deputy speaker.
“We have not discussed that issue yet. We will discuss it soon,” Karapetyan said.
Several names have circulated in the media as potential Strong Armenia nominees for the post, including Aram Vardevanyan and Edgar Ghazaryan.