Բժշկությունն այլևս սահմաններ չի ճանաչում. «Սլավմեդ»-ում կայացել է Հայաստանում առաջին ռոբոտային հեռավար վիրահատությունը
«Սլավմեդ բժշկական կենտրոն»-ը հերթական առաջանցիկ քայլն է կատարում հայաստանյան առողջապահության ոլորտում։ Կլինիկայում հաջողությամբ իրականացվել է երկրում առաջին ռոբոտային հեռավար վիրահատությունը։ Բելգիայում գտնվող աշխարհի առաջատար ուրոլոգներից մեկը՝ Ալստ քաղաքի OLV հիվանդանոցի ուրոլոգիայի բաժանմունքի ղեկավար և Orsi ակադեմիայի գործադիր տնօրեն, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մոտտրիեն ավելի քան 3300 կմ հեռավորությունից վիրահատել է «Սլավմեդ»-ում գտնվող պացիենտին։
Շագանակագեղձի քաղցկեղի վաղ՝ առաջնային փուլում գտնվող պացիենտի մոտ իրականացվել է շագանակագեղձի՝ ռոբոտ-ասիստենցված արմատական հեռացում։ Հեռավար վիրահատական միջամտությունն անցել է հարթ և անվտանգ՝ շնորհիվ «Սլավմեդ»-ի բուժանձնակազմի բարձր պատրաստվածության և բացառիկ տեխնիկական հագեցվածության։
«Սլավմեդ բժշկական կենտրոն»-ի հիմնադրման առաջին իսկ օրվանից մենք ընտրել ենք շարունակական զարգացման ու կատարելագործման, ժամանակակից մոտեցումների և նորարարությունների որդեգրման ուղին։ Այսօր մեզ համար առանձնահատուկ կարևոր և ուղենշային ձեռքբերում է Հայաստանում առաջին ռոբոտային հեռավար վիրահատության իրականացումը»,- ասել է «Սլավմեդ բժշկական կենտրոն»-ի հիմնադիր Արմինե Հովակիմյանը։
Նշենք, որ «Սլավմեդ»-ն առաջինն է Հայաստանում ներդրել ռոբոտային վիրաբուժությունը և ձևավորել այս ոլորտում մասնագիտացված վիրաբուժական թիմ։ Հեռավար վիրահատության հաջող իրականացման կարևոր գրավականներից են «Սլավմեդ»-ում ներդրված գերժամանակակից Toumai MT-1000 ռոբոտային համակարգը, որը համալրված է Հայաստանում միակ և բացառիկ՝ հեռավար վիրահատությունների իրականացման համար նախատեսված առանձին մոդուլով, ինչպես նաև բժշկական կենտրոնում առկա գերարագ ինտերնետային կապուղիները։
Այս տեխնոլոգիական հնարավորությունները թույլ են տալիս ցանկացած հեռավորությունից անխափան կառավարել ռոբոտային համակարգը և ապահովել վիրահատության անվտանգ ու ճշգրիտ ընթացքը։ Նախապատրաստական մեծ աշխատանքներ են կատարվել՝ ադապտացնելու երկու կլինիկաների ռոբոտային համակարգերը։
«Սլավմեդ բժշկական կենտրոն»-ի Ուրոլոգիական բաժանմունքի ղեկավար Մհեր Մխիթարյանը, ով ողջ ընթացքում ֆիզիկապես գտնվել է վիրասրահում՝ պացիենտի և ռոբոտի կողքին, ընդգծել է․ «Ինձ համար մեծ նշանակություն ունի այս իրադարձությունը, որովհետև բժշկությունը սկսում է սահմաններ չճանաչել։ Մեր պացիենտը, վստահելով մեր կլինիկային ու թիմին, առանց վարանելու ընտրեց այս տարբերակը։ Ես վիրասրահում էի և պատրաստ էի ցանկացած վայրկյանի, որևէ տեխնիկական խնդրի դեպքում, անմիջապես շարունակել վիրահատությունն այստեղից, այնպես որ պացիենտի կյանքին ու առողջությանը ոչ մի խնդիր չէր կարող սպառնալ»։
Այս ձեռքբերմամբ Հայաստանը դասվում է աշխարհի առաջատար այն երկրների շարքին, որոնք ունեն հեռավար վիրահատության ծառայություն։
«Սլավմեդ» ԲԿ Ռոբոտային վիրաբուժության և էնդոսկոպիկ ծառայության ղեկավար, ընդհանուր և լապարոսկոպիկ վիրաբույժ Լևոն Գրիգորյանը նշել է, որ այս ամենը հնարավոր է դարձել ամբողջական հեռավիրահատական համակարգ ներդնելու միջոցով։ «Մեր մարտավարությունն է՝ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու համար բժշկության մակարդակը հավասարեցնել աշխարհի առաջատար կենտրոններին։ Այս համակարգն ապահովում է աշխարհի ցանկացած առաջատար մասնագետի հմտությունների ներկայությունը մեր վիրասրահում։ Սա նաև ֆինանսական մեծ խնայողություն է պացիենտների համար։ Այլևս կարիք չկա հսկայական գումարներ ծախսել արտերկիր մեկնելու և այնտեղ մնալու համար. նույն ծառայությունը նրանք ստանում են հայրենիքում՝ ավելի մատչելի արժեքով»,- հավելել է Լևոն Գրիգորյանը:
«Հեռավար վիրահատությունների ժամանակ թիմերի միջև համակարգված աշխատանքը շատ կարևոր է։ «Սլավմեդ»-ն ապահովեց այդ բարձր մակարդակը՝ ևս մեկ անգամ փաստելով տարածաշրջանում իր առաջատար դիրքը։ Ռոբոտային հեռավար վիրաբուժության ներդրմամբ կլինիկան նոր էջ է բացում, և ես ցանկանում եմ իմ փորձով ու գիտելիքներով նպաստել, որպեսզի այս ձեռնարկը մեծ հաջողություններ գրանցի»,- ասել է վիրահատող բժիշկ, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մոտտրիեն։
Պացիենտի անվտանգությունն ապահովվել է բազմաշերտ պաշտպանությամբ. կապի հնարավոր ընդհատման դեպքում գործում են ապահովագրող այլ կապուղիներ, իսկ երկու կողմից անխափան աշխատում են ինժեներական և վիրաբուժական թիմերը։

Медицина больше не знает границ: в клинике «Славмед» проведена первая в Армении роботизированная дистанционная операция
Медицинский центр «Славмед» делает еще один прогрессивный шаг в армянском секторе здравоохранения. Клиника успешно провела первую в стране роботизированную дистанционную операцию. Один из ведущих мировых урологов, заведующий урологическим отделением больницы OLV в Алсте и исполнительный директор академии Orsi профессор Алекс Моттри, будучи в Бельгии, прооперировал находящегося в клинике «Славмед» пациента на расстоянии более 3300 км.
Пациенту с ранней, первичной стадией рака предстательной железы была проведена роботизированная радикальная простатэктомия. Дистанционное хирургическое вмешательство прошло гладко и безопасно благодаря высокому уровню подготовки и исключительной технической оснащенности медицинского персонала «Славмеда».
«С самого первого дня основания медицинского центра «Славмед» мы выбрали путь непрерывного развития и совершенствования, внедрения современных подходов и инноваций. Сегодня внедрение первой в Армении роботизированной дистанционной хирургии является для нас особенно важным и знаковым достижением», — сказала основатель медицинского центра «Славмед» Армине Овакимян.
Следует отметить, что «Славмед» первым в Армении внедрил роботизированную хирургию и сформировал специализированную хирургическую бригаду в этой области. Одной из важных гарантий успешного внедрения дистанционной хирургии является внедренная в «Славмеде» современная роботизированная система Toumai MT-1000, которая оснащена единственным и эксклюзивным в Армении отдельным модулем, предназначенным для дистанционной хирургии, а также высокоскоростным интернет-соединением, доступным в медицинском центре.
Эти технологические возможности позволяют осуществлять бесперебойное управление роботизированной системой с любого расстояния и обеспечивают безопасное и точное проведение операции. Была проведена обширная подготовительная работа по адаптации роботизированных систем обеих клиник.
Заведующий урологическим отделением медицинского центра «Славмед» Мгер Мхитарян, который на протяжении всей процедуры физически присутствовал в операционной рядом с пациентом и роботом, подчеркнул: «Это событие имеет для меня огромное значение, потому что медицина начинает не признавать любые границы. Наш пациент, доверяя нашей клинике и команде, без колебаний выбрал этот вариант. Я был в операционной и был готов в любой момент, в случае любой технической проблемы, немедленно продолжить операцию отсюда, чтобы никакая проблема не могла угрожать жизни и здоровью пациента».
Благодаря этому достижению Армения вошла в число ведущих стран мира, имеющих службу дистанционной хирургии.
Заведующий отделением роботизированной хирургии и эндоскопии медицинского центра «Славмед», хирург общего и лапароскопического профиля Левон Григорян отметил, что все это стало возможным благодаря внедрению комплексной системы телехирургии.
«Наша стратегия заключается в том, чтобы поднять уровень медицинской помощи для каждого гражданина Армении до уровня ведущих мировых центров. Эта система обеспечивает присутствие в нашей операционной специалистов любого ведущего мирового уровня. Это также значительная экономия для пациентов. Больше нет необходимости тратить огромные суммы денег на поездки за границу и проживание там; они получают те же услуги на родине по более доступной цене», — добавил Левон Григорян.
«Скоординированная работа между командами очень важна во время дистанционных операций. «Славмед» обеспечил этот высокий уровень, еще раз подтвердив свое лидирующее положение в регионе. Внедрение роботизированной дистанционной хирургии открывает для клиники новую страницу, и я хочу внести свой вклад своим опытом и знаниями, чтобы сделать это начинание успешным», — сказал хирург, профессор Алекс Моттри.
Безопасность пациентов обеспечивается многоуровневой защитой: в случае возможного прерывания связи задействованы другие резервные каналы, а инженерные и хирургические бригады работают бесперебойно с обеих сторон.