Վաղարշակ Հակոբյանը հրաժարվում է ընտրությունների արդյունքներով ձևավորվելիք խորհրդարանում պատգամավորական մանդատից
Ազգային  ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանը Հայաստանում հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով ձևավորվելիք խորհրդարանում չի լինի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վաղարշակ Հակոբյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ հրաժարվելու է 9-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորական մանդատից։
«Ցանկանում եմ ձեզ տեղեկացնել, որ կյանքի այս փուլում որոշում եմ կայացրել գործունեությունս շարունակել մասնավոր ոլորտում։ Այդ նպատակով ներկայացրել եմ 9-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորի մանդատից հրաժարվելու մասին դիմում, որը վաղը պաշտոնապես կներկայացվի ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով։
Ցանկանում եմ խորին շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին՝ իմ քաղաքական թիմի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանին, ով 2018 թվականի հեղափոխության արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուն վերադարձրեց ընտրելու և ընտրվելու իր հիմնարար իրավունքը։
Այս տարիների ընթացքում Հայաստանը դարձել է ավելի ժողովրդավար, ավելի ինքնիշխան, ավելի անկախ և, որ ամենակարևորն է, խաղաղ պետություն։ Հպարտությամբ կարող եմ ասել, որ այդ ճանապարհին իր կարևոր դերակատարությունն է ունեցել ՀՀ Ազգային ժողովը և իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը, որի անդամը լինելու պատիվն եմ ունեցել նաև ես։
Միաժամանակ ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ իմ այս որոշումը կայացվել է Վարչապետի և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության հետ համաձայնեցված։ Շարունակում եմ մնալ կուսակցության լիիրավ անդամը և շարունակելու եմ ակտիվ կուսակցական գործունեություն ծավալել՝ ամբողջ ներուժով աջակցելով իմ քաղաքական թիմին»,- գրել է Հակոբյանը։
Վաղարշակ Հակոբյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ընտրական ցուցակում 50-րդն է։
Խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում տեղի են ունեցել հունիսի 7-ին: Նոր ձևավորվելիք՝ 9-րդ գումարման Ազգային ժողովում ներկայացված կլինեն «Քաղաքացիական պայմանագիրը»՝ 64 մանդատով, «Ուժեղ Հայաստանը»՝ 29 մանդատով և «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատով: ՔՊ-ն կձևավորի նոր կառավարություն, և վերջին շրջանում ակտիվացել են գործող նախարարների հետագա պաշտոնավարման վերաբերյալ հարցերը: Փաշինյանն արդեն հայտարարել էր, որ կազմը մեծ փոփոխությունների չի ենթարկվի:

Депутат Вагаршак Акопян откажется от депутатского мандата в новом парламенте
Депутат партии «Гражданский договор» Национального Собрания Вагаршак Акопян не будет в парламенте, который сформируется по результатам состоявшихся 7 июня в Армении парламентских выборов.
Как передает Арменпресс, Вагаршак Акопян на своей странице в Facebook написал, что откажется от депутатского мандата Национального Собрания 9-го созыва.
«Хочу сообщить, что на данном этапе жизни я принял решение продолжить свою деятельность в частном секторе. С этой целью я представил заявление об отказе от мандата депутата Национального Собрания 9-го созыва, которое завтра будет официально представлено в Центральную избирательную комиссию Республики Армения.
Хочу выразить благодарность премьер-министру Армении, лидеру моей политической команды Николу Пашиняну, который в результате революции 2018 года вернул гражданину Республики Армения его фундаментальное право избирать и быть избранным.
За эти годы Армения стала более демократичным, более суверенным, более независимым и, что самое главное, мирным государством. С гордостью могу сказать, что на этом пути свою важную роль сыграли Национальное Собрание Республики Армения и правящая фракция «Гражданский договор», членом которой имел честь быть и я.
Одновременно хочу сообщить, что это мое решение принято по согласованию с премьер-министром и правлением партии «Гражданский договор». Я продолжаю оставаться полноправным членом партии и продолжу разворачивать активную партийную деятельность, всем потенциалом поддерживая свою политическую команду», — написал Акопян.
Вагаршак Акопян занимает 50-е место в избирательном списке партии «Гражданский договор».
Парламентские выборы в Армении состоялись 7 июня. В новом Национальном Собрании 9-го созыва будут представлены «Гражданский договор» с 64 мандатами, «Сильная Армения» с 29 мандатами и блок «Армения» с 12 мандатами.  «Гражданский договор» сформирует новое правительство, и в последнее время активизировались вопросы относительно дальнейшего пребывания в должности действующих министров. Пашинян уже заявлял, что состав не подвергнется большим изменениям.