Վահան Կոստանյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Շվեդիայի ԱԳՆ պետքարտուղարի հետ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Շվեդիայի ԱԳ նախարարության պետքարտուղար Դագ Հարթելիուսի հետ:
Դագ Հարթելիուսը շնորհավորել է նախարարի տեղակալին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների՝ ժողովրդավարական բարձր չափանիշներին համապատասխան անցկացվելու և հաղթանակի կապակցությամբ։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են ընդգծել Հայաստանի և Շվեդիայի միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը` վստահություն հայտնելով, որ այն նոր շունչ կհաղորդի երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդմանն ու բազմոլորտ համագործակցության ընդլայնմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության ռազմավարական օրակարգի շուրջ՝ անդրադառնալով Հայաստանի համար եվրոպական շուկայի հասանելիության ընդլայնմանն ուղղված քայլերին, ինչպես նաև տարածաշրջանային փոխկապակցվածության զարգացման նախաձեռնություններին։

Замглавы МИД Армении провел телефонный разговор с государственным секретарем МИД Швеции
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян провел телефонный разговор с государственным секретарем министерства иностранных дел Швеции Дагом Хартелиусом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Даг Хартелиус поздравил заместителя министра в связи с проведением в Армении парламентских выборов в соответствии с высокими демократическими стандартами и с победой.
Собеседники с удовлетворением подчеркнули активизацию политического диалога между Арменией и Швецией, выразив уверенность, что это придаст новое дыхание укреплению двусторонних торгово-экономических связей и расширению многоотраслевого сотрудничества.
Собеседники обменялись мнениями вокруг стратегической повестки партнерства Армения — Европейский союз, затронув шаги, направленные на расширение доступности европейского рынка для Армении, а также инициативы по развитию региональной взаимосвязанности.