Վահան Կոստանյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Շվեդիայի ԱԳՆ պետքարտուղարի հետ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Շվեդիայի ԱԳ նախարարության պետքարտուղար Դագ Հարթելիուսի հետ:
Դագ Հարթելիուսը շնորհավորել է նախարարի տեղակալին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների՝ ժողովրդավարական բարձր չափանիշներին համապատասխան անցկացվելու և հաղթանակի կապակցությամբ։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են ընդգծել Հայաստանի և Շվեդիայի միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը` վստահություն հայտնելով, որ այն նոր շունչ կհաղորդի երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդմանն ու բազմոլորտ համագործակցության ընդլայնմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության ռազմավարական օրակարգի շուրջ՝ անդրադառնալով Հայաստանի համար եվրոպական շուկայի հասանելիության ընդլայնմանն ուղղված քայլերին, ինչպես նաև տարածաշրջանային փոխկապակցվածության զարգացման նախաձեռնություններին։

Armenian Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan held a phone conversation with State Secretary of the Swedish Ministry for Foreign Affairs Dag Hartelius.
According to Armenia’s Ministry of Foreign Affairs, Hartelius congratulated the deputy foreign minister on the successful conduct of Armenia’s parliamentary elections in line with high democratic standards, as well as on the election victory.
The interlocutors expressed satisfaction with the intensification of political dialogue between Armenia and Sweden, voicing confidence that it would provide fresh impetus to strengthening bilateral trade and economic ties and expanding cooperation across various fields.
They also exchanged views on the strategic agenda of the Armenia-European Union partnership, discussing steps aimed at expanding Armenia’s access to the European market, as well as initiatives to enhance regional connectivity.