ԵՄ-ն և Հայաստանը Երևանում անցկացրել են մարդու իրավունքների շուրջ 15-րդ երկխոսությունը
Երևանում հուլիսի 1-ին կայացել է Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև մարդու իրավունքների վերաբերյալ 15-րդ երկխոսությունը, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարական բարեփոխումների և օրենքի գերակայության ոլորտներում համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԵՄ Արևելյան գործընկերության կայքը։
Կողմերը ողջունել են 2025 թվականի փետրվարին կայացած նախորդ երկխոսությունից հետո ԵՄ-Հայաստան գործընկերության զարգացման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը՝ ընդգծելով, որ համագործակցությունը հիմնված է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, հիմնարար ազատությունների և օրենքի գերակայության ընդհանուր արժեքների վրա։
Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են 2025 թվականից ի վեր գրանցված զարգացումները, ինչպես նաև քննարկվել են Հայաստանում և Եվրամիությունում մարդու իրավունքների ոլորտի քաղաքականության վերջին փոփոխություններն ու առաջնահերթությունները։ Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությունը ԵՄ-Հայաստան գործընկերության ռազմավարական օրակարգի և վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի շրջանակում։
Անդրադառնալով հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին՝ ԵՄ-ն և Հայաստանը քննարկել են ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելության նախնական գնահատականները և համաձայնել շարունակել խորհրդակցությունները վերջնական զեկույցի հրապարակումից հետո՝ դրա հանձնարարականների իրականացման ուղղությամբ։
Երկխոսության ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել հավասարության ապահովմանը և խտրականության դեմ պայքարին։ ԵՄ-ն ողջունել է 2025-2028 թվականների Գենդերային հավասարության ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի ընդունումը, իսկ հայկական կողմը ներկայացրել է համապարփակ հակախտրականության մասին օրենքի ընդունման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։ Քննարկվել են նաև ընտանեկան և գենդերային հիմքով բռնության, ատելության խոսքի և ատելության հողի վրա կատարվող հանցագործությունների կանխարգելման, ինչպես նաև խոցելի խմբերի, այդ թվում՝ ԼՂ-ից տեղահանված հայերի իրավունքների պաշտպանության հարցերը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև երեխաների իրավունքների պաշտպանության, աշխատանքի պաշտպանության, մարդկանց թրաֆիքինգի, ոչ ֆորմալ և ապօրինի զբաղվածության, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար համայնքային ծառայությունների հասանելիության ապահովման թեմաների շուրջ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև խաղաղ հավաքների, միավորումների և արտահայտվելու ազատության, քաղաքացիական հասարակության դերի ամրապնդման, ինչպես նաև ազատ և անկախ մեդիա միջավայրի ապահովման հետ կապված հարցեր։ Եվրամիությունը հետաքրքրվել է Հայաստանում անկախ լրատվամիջոցների գործունեության ապահովման ուղղությամբ իրականացվող քայլերով։
ԵՄ պատվիրակությունը գլխավորել է Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության բաժնի ղեկավար Դերեն Դերյան, իսկ հայկական պատվիրակությունը՝ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Հայաստանի համապատասխան պետական մարմինների, Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության և Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչները։
Մարդու իրավունքների վերաբերյալ ԵՄ-Հայաստան հաջորդ երկխոսությունը նախատեսվում է անցկացնել 2027 թվականին Բրյուսելում։

EU and Armenia hold 15th Human Rights Dialogue in Yerevan
The 15th Human Rights Dialogue between the European Union and Armenia took place in Yerevan on July 1, with the sides discussing cooperation on human rights protection, democratic reforms and the rule of law.
The announcement was made in a statement published on the EU Eastern Partnership website.
The sides welcomed the progress made in advancing the EU-Armenia partnership since the previous dialogue held in February 2025, stressing that their cooperation is based on the shared values of democracy, human rights, fundamental freedoms and the rule of law.
The meeting reviewed developments since 2025 and discussed the latest policy changes and priorities in the field of human rights in Armenia and the European Union. The sides agreed to continue cooperation within the framework of the EU-Armenia Strategic Partnership Agenda and the Visa Liberalisation Action Plan.
Referring to Armenia’s parliamentary elections held on June 7, the European Union and Armenia discussed the preliminary findings of the OSCE/ODIHR election observation mission and agreed to continue consultations following the publication of its final report, including on the implementation of its recommendations.
Particular attention was paid to promoting equality and combating discrimination. The European Union welcomed the adoption of Armenia’s 2025-2028 Gender Equality Strategy and Action Plan, while the Armenian side outlined ongoing efforts to adopt comprehensive anti-discrimination legislation. The discussions also covered the prevention of domestic and gender-based violence, hate speech and hate crimes, as well as the protection of vulnerable groups, including Armenians displaced from Nagorno-Karabakh.
The sides also exchanged views on the protection of children’s rights, labour rights, trafficking in human beings, informal and illegal employment, and improving access to community-based services for persons with disabilities.
The meeting also addressed the freedoms of peaceful assembly, association and expression, the role of civil society, and the importance of ensuring a free and independent media environment. The European Union also inquired about Armenia’s efforts to safeguard the operation of independent media.
The EU delegation was led by Deren Derya, Head of Division at the European External Action Service, while the Armenian delegation was headed by Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan. Representatives of relevant Armenian government agencies, the European External Action Service and the European Commission also attended the meeting.