Նախարար Միրզոյանը շեշտել է Հայաստանի նկատմամբ Բաքվի գործողություններին ՀԱՊԿ հասցեական արձագանքի հրամայականը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի աշխատանքների շրջանակում անդամ պետությունների ԱԳ նախարարներին հունիսի 20-ին Մինսկում ընդունել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ներկաներին տեղեկացրել է տարածաշրջանում, մասնավորապես, Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղում վերջին զարգացումների վերաբերյալ։
«Նախարար Միրզոյանը, ևս մեկ անգամ հիշեցնելով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ անդամ պետության ինքնիշխան տարածքի շարունակվող օկուպացիայի մասին, անդրադարձել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործողություններին, վերջին օրերին ՀՀ հետ սահմանին հայկական դիրքերի ու քաղաքացիական օբյեկտների թիրախավորմանը՝ ընդգծելով ընդհանուր տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցում դրանց ապակայունացնող ազդեցությունը։ Այս համատեսքտում նախարար Միրզոյանը շեշտել է ՀԱՊԿ հասցեական արձագանքի հրամայականը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը անդրադարձ է կատարել նաև Լեռնային Ղարաբաղում և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված լարված իրավիճակին, այդ թվում՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում Ադրբեջանի սադրանքներին, հունիսի 15-ին Հակարիի կամրջի մոտ տեղի ունեցած միջադեպին, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի՝ վեց ամսից ավելի շարունակվող ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված մարդասիրական խնդիրներին և Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների իրականացման խորացող վտանգին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նշյալ գործողությունները միտված են խոչընդոտելու Հարավային Կովկասում կայունության հասնելու՝ ոչ միայն Հայաստանի, այլև տարածաշրջանում կայունության և կանխատեսելիության ապահովմամբ շահագրգռված բոլոր կողմերի ջանքերը։
Ներկայացնելով տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատմանն ուղղված հայկական կողմի տեսլականը՝ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի քաղաքականությունից հրաժարվելու, կառուցողական երկխոսության միջոցով առկա խնդիրներին լուծումներ տալու, ի թիվս այլ հարցերի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հարցերի հասցեագրման առանցքային նշանակությունը։
Նշվում է, որ հաջորդիվ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին՝ նեղ և ընդլայնված կազմով:
Քննարկվել են նիստի օրակարգային հարցեր՝ ներառյալ ՀԱՊԿ գործունեության և տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ։
ՀԱՊԿ նեղ կազմով նիստում ևս ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Հարավային Կովկասում վերջին իրադարձություններին՝ ընդգծելով, որ ուժի կիրառմամբ հակամարտությունների սրացման և Հարավային Կովկասում անկայուն իրավիճակի ֆոնին առավել ակնհայտ է դառնում պայմանագրային պարտավորությունների անքննելի կատարման, ՀԱՊԿ կողմից պատշաճ եզրակացությունների, Հայաստանի սահմանների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ հստակ գնահատականների կարևորությունը։

Minister Mirzoyan emphasized the imperative of CSTO response to Baku's actions against Armenia
YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. On June 20, President of Belarus Alexander Lukashenko received the Foreign Ministers of the CSTO member states in the framework of the session of the Council of Foreign Ministers.
As ARMENPRESS was informed from the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, during the meeting, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan informed the attendees about the latest developments in the region, in particular, on the border of Armenia and Azerbaijan and in Nagorno-Karabakh.
"Minister Mirzoyan, reminding once again about Azerbaijan's ongoing occupation of the sovereign territory of Armenia, a CSTO member state, referred to Azerbaijan's continuous aggressive actions against Armenia's sovereign territory and internationally recognized borders, the targeting of Armenian positions and civilian objects on the border with Armenia in recent days, emphasizing the their destabilizing effect on regional stability and security. In this context, Minister Mirzoyan emphasized the imperative of CSTO’s respond.
Armenian Foreign Minister also referred to the tense situation in Nagorno-Karabakh and around Nagorno-Karabakh, including the provocations of Azerbaijan in the area of responsibility of the Russian peacekeeping troops, the incident that took place near the Hakari bridge on June 15, as well as the humanitarian issues resulted by the illegal blockade of the Lachin Corridor that has been ongoing for more than six months, and the deepening risk of ethnic cleansing by Azerbaijan.
Minister Mirzoyan emphasized that the mentioned actions of Azerbaijan are aimed at hindering the efforts of not only Armenia, but also all parties interested in ensuring stability and predictability in the South Caucasus.
Presenting the vision of the Armenian side on establishing long-term peace in the region, Ararat Mirzoyan emphasized the key importance of giving up the policy of force or the threat of force, providing solutions to existing problems through constructive dialogue, addressing the security and rights of the people of Nagorno Karabakh.
Afterwards, Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan participated in the session of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the CSTO, with a narrow and expanded-formats.
Issues on the agenda of the session were discussed, including the CSTO activities and regional developments.
At the narrow-format session, FM Mirzoyan also referred to the recent events in the South Caucasus, emphasizing that against the background of the escalation of conflicts with the use of force and the unstable situation in the South Caucasus, the unconditional fulfillment of contractual obligations, proper conclusions by the CSTO, and clear assessments of the violations of Armenia's borders become more and more important.