Հայաստանի և Շվեդիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մայիսի 17-ին Ռեյկյավիկում հանդիպել է Շվեդիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Թոբիաս Բիլստրյոմի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Շվեդիայի միջև երկկողմ համագործակցության, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության, այդ թվում՝ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելությանն առնչվող հարցեր: Բարձր է գնահատվել Շվեդիայի աջակցությունը Հայաստանում շարունակվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին:
«Հայաստանի և Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարների ուշադրության կենտրոնում են եղել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության հաստատման ուղղությամբ հայկական կողմի ջանքերը: Բոլոր խնդիրների համապարփակ կարգավորման համատեքստում նախարար Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանի կողմից ռազմատենչ հռետորաբանությունից, Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներին ուղղված քաղաքականությունից հրաժարվելու, ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման հրամայականը:

Главы МИД Армении и Швеции обсудили вопросы региональной безопасности
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 17 мая в Рейкьявике встретился с министром иностранных дел Швеции Тобиасом Билльстрёмом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники обсудили двустороннее сотрудничество между Арменией и Швецией, а также партнерство между Арменией и ЕС, включая вопросы, касающиеся гражданской миссии наблюдателей ЕС в Армении. Была высоко оценена поддержка Швецией проводимых в Армении демократических реформ.
В центре внимания министров иностранных дел Армении и Швеции были также вопросы региональной безопасности.
Арарат Мирзоян представил своему коллеге последние события в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, а также усилия армянской стороны по установлению безопасности и стабильности на Южном Кавказе. В контексте всеобъемлющего урегулирования всех вопросов министр Мирзоян подчеркнул абсолютную необходимость отказа Азербайджана от воинственной риторики и политики, направленной на этническую чистку в Нагорном Карабахе, а также необходимость решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.