Մասրիկ-1 արևային ֆոտովոլտային կայանի կառուցման մրցույթում պայքարում է միջազգային 10 կազմակերպություն
Մասրիկ-1 արևային ֆոտովոլտային կայանի կառուցման մրցույթում պայքարում է
միջազգային 10 կազմակերպություն
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն էներգետիկայի ոլորտում հավանաբար ամենաբարենպաստ օրենսդրությունն ունի աշխարհում և պատրաստ է կարգավորել այն բոլոր հարցերը, որոնք կարող են դժվարացնել 55 ՄՎտ հզորությամբ Մասրիկ-1 արևային ֆոտովոլտային կայանի ստեղծման գործընթացը: «Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ` այս մասին հայտարարեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը Գեղարքունիքի մարզում կառուցվելիք Մասրիկ-1 արևային ֆոտովոլտային ծրագրի նախամրցութային համաժողովի ժամանակ: Միջոցառման նպատակն է մրցույթի նախաորակավորման փուլն անցած բոլոր կազմակերպությունների հուզող հարցերին տալ համապարփակ պատասխան: «Այս մրցույթը ունիկալ է իր բնույթով, քանի որ կհաղթի այն ընկերությունը, որը կառաջարկի արտադրվելիք էլեկտրաէներգիայի նվազագույն սակագինը: Անցած տարվա ապրիլին է մրցույթը հայտարարվել, սկզբից նախաորակավորման փուլ անցկացվեց, 60-ից ավելի կազմակերպություն մասնակցեց, նախաորակավորման փուլն անցավ 10 լավագույն ընկերություն, բոլորի ներկայացուցիչներն այստեղ են: Մենք ունենք ընկերություններ Կորեայից, Չինաստանից, Հնդկաստանից, ԵՄ-ից, ԱՄՆ-ից»,-հայտնեց Հայկ Հարությունյանը:
Մրցույթի մասնակիցների շարքում չկա հայկական ընկերություն, քանի որ նախաորակավորման պայմանները շատ խիստ են եղել` կապված նմանատիպ ծրագրերի փորձի, ընկերության ֆինանսական վիճակի հետ: «Մեզ համար շատ կարևոր էր, որպեսզի հաղթողը կարողանա կառուցել կայանը: Աշխարհում շատ մրցույթներ են լինում, երբ նախաորակավորման փուլը սխալ կազմակերպելու արդյունքում գալիս են փոքր ու չփորձված ընկերություններ, տալիս են ցածր գին, որը հետո չի իրագործվում, կայանը չի կառուցվում, պետությունը մի քանի տարի ապարդյուն ժամանակ է ծախսում»,-պարզաբանեց փոխնախարարը:
Հայկ Հարությունյանի խոսքով` մրցույթի համար պատրաստվել է 400 էջից բաղկացած փաթեթ, որի շրջանակում երեք խոշոր նոր փաստաթուղթ է մշակվել: Դրանից մեկը կառավարության աջակցությամբ պայմանագիրն է, երկրորդը էներգիայի գնման պայմանագիրն է, երրորդը` լիցենզայի գնման պայմանները: Ըստ Հայկ Հարությունյանի` այդ փաստաթղթերը կարող են օգտագործվել նաև հետագա կայանների կառուցման մրցույթների ժամանակ:
Ընկերությունը, որը կառաջարկի ամենացածր սակագինը, կհաղթի և կսկսի շինարարական աշխատանքները: Իսկ այն դեպքում, եթե չիրագործի ծրագիրը, խոշոր տույժ-տուգանքների կենթարկվի:
Ծրագրի արդյունքում կստեղծվի 55 մեգավատանոց կայանը, որը տարեկան մոտ 80-90 միլիոն կիլովատ ժամ էլեկտրաէնեգիա կարտադրի, դա Հայաստանի ամբողջ արտադրության 1.5 տոկոսն է: «Այս կայանով լուրջ ներդրում կունենանք վերականգնող էներգետիկայի զարգացման առումով, մեր վերջնական նպատակն է ունենալ ոլորտի վրա դրական ազդեցություն ունեցող մրցունակ սակագին»,-հավելեց փոխնախարարը:
2017 թվականին Հայաստանում էներգարտադրությունն աճում է 6 տոկոսով, արտահանման աճը 17 տոկոս է, սպառման աճը` 4 տոկոս: Ներկայում երկրում առկա է 185 արևային կայան, 36-ը կառուցվում են այս պահին:

10 international companies participate in tender for construction of Masrik-1 solar power plant in Armenia
10 international companies participate in tender for construction of Masrik-1 solar power plant
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. Armenia probably has the most favorable legislation in the world in the energy field and is ready to settle all issues that will hinder the process of constructing Masrik-1 solar power plant with 55 MW capacity in Gegharkunik province, Hayk Harutyunyan – deputy minister of energy infrastructures and natural resources, said during a pre-tender conference on the construction program of the solar power plant, Armenpress reports. The conference aims at giving comprehensive response to issues concerning all companies that passed the pre-qualification stage of the tender.
“This tender is unique in its nature since the company will win it which will propose the lowest tariff for the energy to be generated. The tender was announced last year in April, initially a pre-qualification stage was held, more than 60 companies participated, but 10 the best companies passed this stage, and the representatives of all these companies are here. We have companies from Korea, China, India, the EU and the US”, the deputy minister said.
There is no Armenian company among the tender participants since the pre-qualification terms were quite strict in connection with the experience of similar programs, as well as the company’s financial situation. “For us it was very important that the winner would be able to construct the plant. Many tenders are being held worldwide when as a result of wrong organization of the pre-qualification stage small companies will less experience win the tender, propose less tariff which later is not being implemented, the plant is not constructed, and the state spends several years in vain”, the deputy minister said.
According to him, a package consisting of 400 pages has been prepared for the tender within the frames of which three new major documents have been prepared. One of them is the agreement by the government’s assistance, the second is the energy purchase agreement and the third one is the license purchase conditions. Hayk Harutyunyan said these documents can be used during the tenders for constructing future power plants.
The company, which will offer the lowest tariff, will win and will launch the construction works. But in case of not implementing the program, huge fines will be imposed on it.
The 55 MW solar power plant, to be constructed as a result of this program, will generate nearly 80-90 million kWh energy annually which comprises 1.5% of Armenia’s total energy production. “The construction of this power plant will greatly contribute to the development of renewable energy, our final goal is to have a competitive tariff positively affecting the field”, the deputy minister stated.
In 2017 the energy production increased by 6% in Armenia, the export growth is 17% and the consumption growth is 4%. At the moment there are 185 solar power plants in Armenia, the construction of 36 more is underway.