Վրաստանի տարածաշրջաններում կտրուկ աճել Է COVID-19-ով ախտահարվածների թիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի բժիշկները վերջին օրվա ընթացքում երկրում հայտնաբերել են վարակման 5739 նոր դեպք, որից 1862-ը գրանցվել Է Թբիլիսիում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է Stopcov.ge. կառավարական կայքում: Վերջին 24 ժամվա ընթացքում Վրաստանում արվել Է կորոնավիրուսի 56 հազար 555 թեստ, 42 հազար 546 հազարը՝ հակագենի, 14 հազար 9-ը՝ ՊՇՌ-թեստ:
Դրականության ցուցանիշը (թեստավորում անցածների ընդհանուր թվից ախտահարվածների բաժինը), հոկտեմբերի 18-ի տվյալներով, կազմում Է 10,15 տոկոս, երկու շաբաթվա ընթացքում՝ 8,64 տոկոս, յոթ օրվա ընթացքում՝ 9, 12 տոկոս: Համավարակի սկզբից ի վեր երկրում այսօրվա դրությամբ հայտնաբերվել Է վարակման 670 հազար 552 դեպք: Դրա հետ մեկտեղ վերջին 24 ժամվա ընթացքում Վրաստանում կորոնավիրուսից ապաքինվել Է 2082 մարդ, իսկ համավարակի սկզբից վեր վարակը հաղթահարել Է 616 հազար 937 հիվանդ:
Կորոնավիրուսով պայմանավորված բարդությունների պատճառով վերջին օրվա ընթացքում մահացել Է 36, իսկ համավարակի սկզբից ի վեր՝ 9546 հիվանդ: 5739 նոր դեպքերից Թբիլիսիում գրանցվել Է 1862-ը, Աջարիայում՝ 202, Իմերեթում՝ 1151, Քվեմո Քարթլիում՝ 353, Շիդա Քարթլիում՝ 389, Գուրիում՝ 14077, Սամեգրելո-Զեմո Սվանեթում՝ 412, Կախեթում՝ 912, Մցխեթ-Մթիանեթում՝ 139, Սամցխե-Ջավախքում՝ 119, Ռաչա-Լեչխումում եւ Քվեմո Սվանեթում՝ 60:
Ներկայում Վրաստանում ակտիվ դեպքերի թիվը հասնում Է 44 հազար 43-ի, նրանցից 5570-ն ստացիոնար բուժման կարիք ունեն, 1257-ի վիճակը ծանր Է, նրանցից 270 հոգի միացված են արհեստական շնչառության սարքին: Դրա հետ մեկտեղ 1020 մարդ գտնվում Է քովիդ-հյուրանոցներում, 37 հազար 453 մարդ բուժընթաց Է անցնում տանը: Ներկայում կարանտինային տարածքներում գտնվում Է 61 քաղաքացի, ինքնամեկուսացման մեջ Է 29 հազար 935-ը: Կորոնավիրուսի առաջին դեպքը Վրաստանում հայտնաբերվել Է 2020 թվականի փետրվարի 26-ին, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Главное о COVID на 19 октября: число инфицированных в регионах Грузии резко возросло
Грузинские врачи из 5 739 новых случаев заражения коронавирусом, выявленных за последние сутки в стране, 1 862 факта зафиксировали в Тбилиси, сообщается на правительственном сайте StopCov.ge.
За последние 24 часа в Грузии сделано 56 555 тестов на коронавирус: 42 546 – на антиген, 14 009 – ПЦР-тестов. Показатель положительности по данным на 18 октября составляет 10,15%, за две недели – 8,64% , за семь дней – 9,12%,сообщает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
С начала пандемии в Грузии зафиксировано 670 552 случая инфицирования. За последние сутки в Грузии от коронавируса выздоровели 2 082 человека. С начала пандемии побороть инфекцию сумели 616 937 пациентов.
Из-за осложнений, вызванных коронавирусом, за последние сутки скончались 36 человек, а с начала пандемии – 9 546. Из 5 739 новых случаев заражения, выявленных сегодня в стране, 1 862 случая зарегистрировано в Тбилиси.
Ковид-география случаев заражения по стране выглядит так:
Тбилиси – 1 862
Аджария – 202
Имерети – 1 151
Квемо Картли – 353
Шида Картли – 389
Гурия – 140
Самегрело - Земо Сванети – 412
Кахети – 912
Мцхета-Мтианети – 139
Самцхе-Джавахети – 119
Рача-Лечхуми и Квемо Сванети – 60.
На данный момент в Грузии 44 043 активных случая COVID-19, из них 5 570 нуждаются в стационарном лечении. Состояние 1 257 пациентов тяжелое, из них 270 подключены к аппарату искусственной вентиляции легких.
При этом 1 020 пациентов находятся в ковид-гостиницах, 37 453 инфицированных пациента проходят курс лечения дома. В карантинных пространствах остается 61 человек, в самоизоляции – 29 935 .