Կառավարությունը ծնելիությունն ու բազմազավակությունը խթանող ծրագիրը կներդնի հունվարի 1-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը նախատեսում է 2022 թվականի հունվարի 1-ից ներդնել ծնելիությունն ու բազմազավակությունը խթանող հաջորդ ծրագիրը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը:
«Ծրագրի շահառու դառնալու հիմնական պայմանն է լինելու 2022 թվականի հունվարի 1-ից հետո ընտանիքում 3-րդ և հաջորդ երեխայի ծնունդը։ 3-րդ և հաջորդ յուրաքանչյուր երեխայի ծնվելուց հետո կառավարությունը ամսական կտրվածքով կհատկացնի 50 հազար դրամ՝ մինչև երեխայի 6 տարեկանը։ Մասնավորապես, եթե առնվազն 2 երեխա ունեցող ընտանիքում 2022 թ-ից հետո կծնվի մեկից ավել երեխա, ապա շահառու ընտանիքն ամսական կստանա 50 հազարական դրամ՝ ամեն նոր ծնված երեխայի համար»,- գրել է Խաչատրյանը:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալը արձանագրել է, որ կառավարության՝ ծնելիությունը խթանող ծրագրերը դրականորեն են ազդում ծնելիության ցուցանիշի վրա։
«2014 թվականից ի վեր ծնելիության պարբերաբար անկում գրանցող ցուցանիշն առաջին անգամ աճ գրանցեց 2020 թվականին, իսկ 2021թ-ի 1-ին կիսամյակի ծնունդների բացարձակ թիվն աճեց 1.413-ով կամ շուրջ 9 տոկոսով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Վերջին ժամանակաշրջանի գրանցած աճի տեմպերի պահպանումը, ըստ էության, կարող է շոշափելի ազդեցություն թողնել Հայաստանի դեմոգրաֆիկական պատկերի վրա»,- գրել է Խաչատրյանը:

Правительство внедрит программу по стимулированию  рождаемости и многодетности с 1 января
Правительство Республики Армения планирует с 1 января 2022 года внедрить   программу по стимулированию рождаемости и многодетности.
Как  передает Арменпресс, так написал заместитель министра труда и социальных дел Давид Хачатрян на своей странице в Facebook.
«Основным условием, чтобы стать бенефициаром программы, станет рождение третьего и следующего ребенка  после 1 января 2022 года. После рождения третьего  и каждого следующего ребенка государство будет выделять по 50 тысяч драмов в месяц до достижения ребенком 6-летнего возраста. В частности, если после 2022 года в семье, где есть как  минимум двое детей, родится более одного ребенка, семья-бенефициар будет получать по 50 000 драмов в месяц - за каждого новорожденного», - написал Хачатрян.
Заместитель министра труда и социальных дел заявил, что правительственные программы поощрения рождаемости положительно влияют на рождаемость.
«Неуклонно снижающийся с 2014 года уровень рождаемости впервые показал рост в 2020 г.,  а абсолютный показатель рождений в первой половине 2021 года вырос на 1413, или около 9 процентов, по сравнению с тем же периодом прошлого года.
Сохранение темпов роста недавнего времени  может действительно оказать ощутимое влияние на демографическую картину Армении», - написал Хачатрян.