Քրդերը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ից պահանջում են Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրել Աֆրինում նրա գործողության պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական Աֆրինի քրդերը, որտեղ թուրքական զինուժերը հունվարի վերջից գործողություն են իրականացնում քրդական կազմավորումների դեմ, կոչ են արել միջազգային հանրակցությանը եւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներին՝ կատարել իրենց ստանձնած պարտավորությունները եւ ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք պահանջում ենք միջազգային հանրակցությունից՝ կատարել իրենց պարտավորությունները, մենք պահանջում ենք հարգել մարդու իրավունքները: Բոլոր երկրները եւ հատկապես ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի անդամները, ներառյալ Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ը, պետք Է կատարեն այն պարտավորությունները, որոնց տակ նրանք ստորագրել են ՄԱԿ-ում: Մենք պահանջում ենք, որ մեզ չբնաջնջեն թունավոր նյութերով»,- ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել Է Աֆրինի ինքնապաշտպանության քրդական ուժերի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռեյզան Հեդուն:
Խոսելով թուրքական ռազմարշավի արդյունքների մասին՝ Հեդուն նշել Է, որ «թուրքական բանակի միակ ձեռքբերումը շուրջ 480 վիրավոր քաղաքացիական անձինք են, այդ թվում՝ 57 երեխա, 176 մարդու զոհվելը, որոնցից 27-ը երեխաներ են»: «Նրանք ոչնչացրել են ենթակառուցվածքը, կենսապահովման օբյեկտները, դպրոցներն ու պատմական հուշարձանները. ահա նրանց ռազմական ձեռքբերումները»,-ասել Է նա:
Թուրքիայի զինուժերի գլխավոր շտաբն ավելի վաղ հայտնել Է Աֆրինում գործողության սկսվելուց ի վեր 1780 զինյալների վնասազերծման մասին:

Kurds demand UNSC to pressure Turkey for Afrin actions
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. Kurds of Afrin, Syria have called on the international community and the UN Security Council to implement their commitments and pressure Turkey.
“We demand the international community to realize their commitments, we demand for human rights to be respected. All countries, namely UNSC members, including Russia and the US, must implement these commitments, which they’ve signed in the UN. We demand not to be exterminated by poisonous materials”, Reyzan Hedu, official representatives of the Kurdish self defense forces of Afrin told RIA Novosti.
Hedu said the Turkish military has destroyed infrastructure, structures of vital importance, schools, historic monuments, more than a hundred civilians have been killed, including children.
The Turkish military had earlier reported it has “eliminated 1780 militants” since the intervention.
In January 2018, theTurkish militarybegan an operation in theKurdish-majorityAfrin Cantonand theTel Rifaat Area ofShahba Cantonin Northern Syria. Turkey code-named the operation asOperation Olive Branch. In the pretext of fighting terror, Turkey is actually targeting the Kurdish population.