Վլադիմիր Պուտինը մինչև ցմահ ազատազրկում խստացրել է ահաբեկիչների հավաքագրելու պատիժը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հաստատել է Քրեական օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծը, որով մինչև ցմահ ազատազրկում խստացվում է ահաբեկիչների հավաքագրման պատիժը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ նովոստի»-ն, փաստաթղթով խստացվում են ահաբեկչությանը ֆինանսավորելու և ահաբեկիչներ հավաքագրելու , ինչպես նաև քաղաքացիներին ահաբեկչության դրդելու այլ գործողությունների համար պատժամիջոցները: Այդպիսի հանցագործությունները պատժվելու են 8-20 տարվա ազատազրկմամբ` 300-700 հազար ռուբլի տուգանքով կամ ցմահ դատապարտմամբ: Այս պահին այդպիսի հանցագործությունների համար նախատեսված է մինչև 10 տարվա ազատազրկում:
Օրենքում ներառվել է նաև «ահաբեկչության քարոզչություն» հասկացությունը, ինչի համար նախատեսվել է մինչև 500 հազար ռուբլի տուգանք կամ 5 տարվա ազատազրկում:

Путин ужесточил наказание за вербовку террористов до пожизненного срока
Президент РФ Владимир Путин утвердил изменения вУголовный кодекс, ужесточающие наказание завербовку террористов вплоть допожизненного заключения. Как передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», соответствующийзакон опубликован наофициальном интернет-портале правовой информации РФ.
Документ ужесточает ответственность зафинансирование терроризма, атакже завербовку илидругое вовлечение граждан всовершение террористических преступлений.
За это будут наказывать лишением свободы насрок от8 до20 лет соштрафом оттрехсот досемисот тысяч рублей либо пожизненным лишением свободы. Сейчас затакие преступления можно получить максимум десять лет.
Если преступления совершены сиспользованием служебного положения, то заних грозит допожизненного срока либо штраф домиллиона рублей. Сейчас максимальная санкция предполагает 15 лет лишения свободы.
Кроме того, закон вводит понятие "пропаганда терроризма". За нее вводится наказание ввиде штрафа до500 тысяч рублей либо лишения свободы насрок допяти лет. Отягчающим обстоятельством будет использование СМИ илиинтернета— тогда максимальное наказание составит семь лет.