Նախագահն ընդունել է Գարեգին Բ, Արամ Ա կաթողիկոսներին և Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս-Պատրիարքին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսի և Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս-Պատրիարք Ներսես Պետրոս ԺԹ-ի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Ամենայն Հայոց Հայրապետի, Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսի և Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս-Պատրիարքի հետ Նախագահը քննարկել է պետության և հայոց եկեղեցիների միջև հաստատված սերտ համագործակցությանը, ինչպես նաև Հայրենիքին և Սփյուռքին վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են հայոց ազգային կյանքում Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու հայապահպան կարևոր դերակատարությանն ու համահայկական խնդիրների լուծման գործում բոլոր Նվիրապետական Աթոռների, թեմերի և կառույցների ամենօրյա ջանքերին: Կարևորվել է նաև Հայ Առաքելական և Հայ Կաթողիկե եկեղեցիների մասնակցությունը ՀՀ Նախագահի գլխավորությամբ գործող Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի աշխատանքներին, այդ ուղղությամբ և ընդհանրապես՝ համազգային կարևորագույն խնդիրների լուծման գործում հայոց եկեղեցիների կողմից Սփյուռքում, միջազգային ու միջեկեղեցական հարթակներում իրականացվող աշխատանքը:
Հանրապետության Նախագահը Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսի ու Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս-Պատրիարք Ներսես Պետրոս ԺԹ-ի հետ վերոնշյալից բացի քննարկել է սիրիական ճգնաժամի պատճառով այդ երկրում ծանր կացության մեջ հայտնված մեր հայրենակիցների ներկա վիճակի և նրանց ցուցաբերվող աջակցության հետ կապված հարցեր:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ հայ ժողովրդի միասնականությունը աշխարհասփյուռ հայության բարօրության, ինչպես նաև հայության առջև ծառացած մարտահրավերները հաղթահարելու կարևոր գրավական է, և այսուհետ ևս պետք է շարունակել ու առավել արդյունավետ դարձնել ջանքերի համադրումը ազգային խնդիրների լուծման ուղղությամբ:

YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. On May 27, the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan had a meeting with His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I, and His Eminence Nerses-Petros XIX, Catholicos-Patriarch of the Armenian Catholic Community. The Mass Media and Public Relations Department of the President’s Office informed “Armenpress” that the President discussed issues regarding the close cooperation between the state and Armenian churches, Homeland, and Diaspora with Karekin II, Aram I, and Nerses-Petros XIX.
At the course of the meeting, the interlocutors touched upon the significant role of the Armenian Holy Apostolic Church in the preservation of Armenian identity in the Armenian national life and the daily efforts all the Hierarchical Sees, Dioceses, and structures make for the solution of the all-Armenian issues. Among other things, the interlocutors highlighted the importance of participation of the Armenian Apostolic and Catholic churches in the activities of the state committee coordinating the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
Also, the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I, and His Eminence Nerses-Petros XIX, Catholicos-Patriarch of the Armenian Catholic Community, discussed the awkward situation our compatriots have currently appeared due to the Syria crisis and issues on providing support to them.