Արամ Ա Կաթողիկոսը կոչ է արել վերջ տալ Հայաստանում ստեղծված անառողջ մթնոլորտին
Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Առաջինը կոչ է արել վերջ տալ Հայաստանում ստեղծված անառողջ մթնոլորտին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արամ Ա Կաթողիկոսը հայտարարություն է տարածել, որում նշել է, որ պատրաստ է որևէ պահի Հայաստան ժամանել, խորհրդակցել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի, Հայսստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և պատասխանատու այլ անձանց հետ՝ Հայաստանը ստեղծված ծանր իրավիճակից դուրս բերելու հարմար լուծումներ գտնելու նպատակով։
«Ամօ՛թ է, հազա՜ր ամօթ, մեր սիրելի Հայրենիքի՝ Հայաստանի կեանքին մէջ ստեղծուած ներկայ վատառողջ ու ապազգային մթնոլորտը։ Դժբախտաբար, հայերէն լեզուի բառերը բաւարար չեն նկարագրելու իմ ցաւս ու ընդվզումս։ Յատկապէս վերջերս պարզուած մթնոլորտը մեր ազգի երկու ազգակերտ ու հայրենակերտ կառոյցներէն՝ Սուրբ Էջմիածինէն ու Ազգային Ժողովէն ներս, ինծի համար խորապէս ամօթալի է ու դատապարտելի։
Արդարեւ, որեւէ ազգի, եկեղեցւոյ կամ կազմակերպութեան կեանքին մէջ սխալներ, բացթողումներ, բեւեռացումներ, առճակատումներ կրնան ըլլալ. սակայն անոնք հարկ է որ քննարկուին յատուկ գործընթացքներու ճամբով եւ հանդարտ մթնոլորտի մէջ, որպէսզի կարելի ըլլայ համապատասխան լուծումներու յանգիլ։
Շուրջ վեց տարիներէ ի վեր, դժբախտաբար, Հայրենիք չեմ այցելած։ Վերջին օրերուն մտածեցի, շա՜տ մտածեցի, Հայաստան գալու մասին, որպէսզի կարենամ օժանդակել ստեղծուած փոթորիկը նուազագոյնը հանդարտեցնելու ուղղութեամբ։ Սակայն, Ազգային Ժողովէն ու ընկերային ցանցերու ճամբով եւ այլապէս կատարուած ու շարունակուող անմակարդակ, մեր բարոյական, հոգեւոր ու ազգային արժէքներուն խոտոր համեմատող արտայայտութիւնները, ինչպէս նաեւ կատարուող ձերբակալութիւնները չեն քաջալերեր զիս քայլերս ուղղելու դէպի Հայրենիք։
Սակայն, կը մնամ միշտ յանձնառու, որեւէ ժամանակ գալու Հայրենիք եւ Գարեգին Բ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինեանին ու այլ պատասխանատուներու հետ խորհրդակցելու, որպէսզի կարելի ըլլայ ստեղծուած ծանր իրավիճակէն Հայաստանը դուրս բերելու յարմարագոյն լուծումներ որոնել»,- ասված է Արամ Ա Կաթողիկոսի տարածած հայտարարության մեջ։

Aram I calls for ending “unhealthy atmosphere” in Armenia
Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia has called for an end to what he described as an “unhealthy atmosphere” in Armenia.
In a statement, Aram I said he was ready to travel to Armenia at any given moment to meet with Catholicos Karekin II, Prime Minister Nikol Pashinyan and other persons of authority to “find solutions for bringing Armenia out of the difficult situation.”
“It is a shame, a thousand shame, the current unhealthy and anti-national atmosphere in Armenia. Unfortunately, the words of the Armenian language aren’t enough to express my pain and indignation,” Aram I said, condemning the recent “atmosphere” around the Mother See of Holy Etchmiatsin and Parliament.
Two senior Armenian clergymen are jailed on charges of a coup conspiracy and advocating the overthrow of government. Both have denied wrongdoing. Furthermore, Armenian government officials have claimed that Karekin II, the Supreme Patriarch of the Armenian Apostolic Church, is illegitimately holding office and have called for his resignation.
The latest parliament brawl was strongly condemned by the Armenian Ombudsperson.
Aram I said that all disagreements ought to be discussed in a calm atmosphere to find solutions.
Aram I said he was thinking about traveling to Armenia to help ease the tensions but the recent parliament debates and other developments, particularly the public discourse on social media and in parliament, which he described as vulgar and indecent, as well as the latest arrests have prevented him from doing so. Nevertheless, he said he was still willing to visit Armenia to hold consultations with officials, namely PM Nikol Pashinyan and Karekin II, to help find solutions.