Գարեգին Բ կաթողիկոսի գործով դատավորը ինքնաբացարկ է հայտնել
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրոդի և ևս 6 եպիսկոպոսների վերաբերյալ քրեական գործը քննող դատավոր Հակոբ Մանուկյանը ինքնաբացարկ է հայտնել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը։
«Գիտեք, որ դատական նիստերի սկզբնական փուլում քննարկվում է դատավորի բացարկի և ինքնաբացակի հայցը, դատավոր Հակոբ Մանուկյանը ինքնաբացարկ հայտնեց, հրաժարվեց այս գործը քննելուց»,- նշեց Զոհրաբյանը։
Դատավորը որպես ինքնաբացարկի հիմք է ներկայացրել այն հանգամանքը, որ իր փաստաբանական արտոնագիրը ժամանակին ստացել է հենց Արա Զոհրաբյանից, որն այդ ժամանակ եղել է Փաստաբանների պալատի նախագահը։
«Նա փաստաբան է եղել և նրա փաստաբանական արտոնագիրը ես եմ հանձնել, իմ անձնական կարծիքով դա ինքնաբացարկի հիմք չէր, բայց դատավորը, հաշվի առնելով, որ դա կարող է կասկած առաջացնել, ինքնաբացարկ հայտնեց»,- մանրամասնել է Արա Զոհրաբյանը։
Նա հավելել է, որ քրեական գործը մակագրվելու է մեկ այլ դատավորի, որը կրկին նիստ է հրավիրելու, և, եթե ինքնաբացարկի, բացարկի հիմքեր չլինեն, գործը քննվելու է։
Գարեգին Բ կաթողիկոսին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, հանդիսանալով նաև Գերագույն հոգևոր խորհրդի նախագահ, իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով, խոչընդոտել է օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտի կատարմանը։ Քրեական վարույթի հիմքում դրվել է Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ Արման Սարոյանին կարգալույծ հռչակելու վերաբերյալ Գարեգին Բ կաթողիկոսի տնօրինությունը։
Հիշեցնենք, որ 2026 թվականի հունվարի 10-ին Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի տնօրինությամբ Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ Գերշ․ Տ․ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանն ազատվել էր թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից։
Գերշ․ Տ․ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը դատարանում վիճարկել էր իրեն թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից ազատելու որոշումը։ Հունվարի 17-ին դատարանը որոշում էր կայացրել վերականգնել նրան Հայ Առաքելական եկեղեցու Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում՝ մինչև գործով վերջնական դատական ակտի կայացումը։ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին և 6 եպիսկոպոսներին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նրանք չեն կատարել դատարանի վճիռը։
Նույն վարույթի շրջանակներում մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանին, Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանին, Մակար եպիսկոպոս Հակոբյանին, Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանին, Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանին, Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանին։

Судья по делу католикоса Гарегина Второго заявил о самоотводе
Судья Акоп Манукян, которые ведет уголовное дело в отношении Католикоса Всех Армян Гарегина Второго и еще 6 епископов, заявил о самоотводе.
Как передает Арменпресс, в беседе с журналистами об этом сообщил адвокат Ара Зограбян.
«Вы знаете, что на начальном этапе судебных заседаний обсуждается ходатайство об отводе и самоотводе судьи, судья Акоп Манукян заявил о самоотводе, отказался от рассмотрения этого дела», — отметил Зограбян.
В качестве основания для самоотвода судья представил то обстоятельство, в свое время он получил свою адвокатскую лицензию именно от Ара Зограбяна, который на тот момент являлся председателем Палаты адвокатов.
«Он был адвокатом, и его адвокатскую лицензию вручил я, по моему личному мнению, это не являлось основанием для самоотвода, но судья, учитывая, что это может вызвать сомнения, заявил о самоотводе», — детализировал Ара Зограбян.
Он добавил, что уголовное дело будет передано другому судье, который вновь созовет заседание, и, если не будет оснований для самоотвода или отвода, дело будет рассмотрено.
Католикосу Гарегину Второму предъявлено обвинение в том, что он, являясь также председателем Верховного духовного совета, используя свои служебные полномочия, воспрепятствовал исполнению вступившего в законную силу судебного акта. В основу уголовного производства было положено распоряжение католикоса Гарегина Второго о лишении сана бывшего предводителя Масяцотнской епархии Армана Саргсяна.
Напомним, что 10 января 2026 года распоряжением Католикоса Всех Армян Гарегина Второго предводитель Масяцотнской епархии епископ Геворг Саргсян был освобожден от должности.
Епископ Геворг Саргсян оспорил в суде решение о своем освобождении от должности. 17 января суд принял решение восстановить его в должности предводителя Масяцотнской епархии Армянской Апостольской церкви — до вынесения окончательного судебного акта по делу.
Католикосу Всех Армян и 6 епископам предъявлено обвинение в том, что они не исполнили решение суда. В рамках того же производства обвинения предъявлены также архиепископу Натану Ованнисяну, епископу Овнану Акопяну, епископу Макару Акопяну, епископу Мушегу Бабаяну, архиепископу Айказуну Наджаряну, епископу Ваану Ованнисяну.