Գարեգին Բ կաթողիկոսի նախագահությամբ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում կատարվել է բարեխոսական կարգ
Գարեգին Բ կաթողիկոսը՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբանների ուղեկցությամբ, ապրիլի 24-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակի ոգեկոչման արարողություններին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գարեգին Բ կաթողիկոսը ծաղկեպսակ է զետեղել հուշահամալիրում, որից հետո անմար կրակի առջև նրա նախագահությամբ կատարվել է Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների բարեխոսական կարգ։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգը հրապարակել է նաև Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
​«Այսօր Հայաստանում և սփյուռքի համայնքներում ոգեկոչում ենք Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության մեր սուրբ նահատակների հիշատակը, ովքեր անմահացան՝ իրենց հոգիներում անմար պահելով սերն առ Քրիստոս և առ հայրենին։
Ապրիլի 24-ը խորհրդանշորեն ամփոփում է մեր ժողովրդի հավաքական տառապանքը, որի մեջ խտացված են մեկ և կես միլիոն մարտիրոսացյալ հայորդիների, հայրենակորույս, տարագիր ազգիս զավակների, մշակութային եղեռնի ենթարկված մեր վանքերի ու եկեղեցիների, ավիրված բնակավայրերի հիշողությունները։ Այդ ողբերգությունը, սակայն, չկոտրեց մեր ազգի ոգին։ Մեր ժողովուրդը վերապրեց ցեղասպանությունը, ամենուր նոր կյանք վերընձյուղեց, վերահաստատեց հայոց անկախ պետականությունը։
Ապրիլի 24-ն ուխտի օր է՝ միահյուսված աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի պահանջատիրությանը, որը զերծ է թշնամանքից ու ատելությունից, ուղղված է արդարության ու ճշմարտության վերականգնմանը և ցեղասպանության արհավիրքի ուրացման բացառմանը»,- ուղերձում նշել է Գարեգին Բ կաթողիկոսը։

Католикос Гарегин II в Мемориальном комплексе Цицернакаберд совершил заступнический чин Святым мученикам Геноцида армян
Католикос Всех армян Гарегин II в сопровождении монашества Первопрестольного Святого Эчмиадзина 24 апреля посетил Мемориальный комплекс Цицернакаберд для участия в памятных мероприятиях в память Святых мучеников Геноцида армян.
Как сообщает “Арменпресс”, Католикос Гарегин II возложил венок к Мемориальному комплексу, после чего под его председательством перед Вечным огнем было совершен заступнический чин Святым мученикам Геноцида армян.
Информационная система Первопрестольного Святого Эчмиадзина также опубликовала послание Католикоса Всех армян по случаю 111-й годовщины Геноцида армян.
“Сегодня в Армении и в общинах диаспоры мы чтим память наших Святых мучеников Геноцида армян, совершенного в Османской империи, которые обрели бессмертие, сохранив в своих душах любовь ко Христу и к Родине.
24 апреля символически суммирует коллективные страдания нашего народа, в которых сосредоточены воспоминания о полутора миллионах армянских мучеников, детях нашего народа, потерявших свою Родину, изгнанных со своей Родины, о наших монастырях и церквях, подвергшихся культурному геноциду, и разрушенных поселениях. Однако эта трагедия не сломила дух нашей нации. Наш народ пережил геноцид, повсюду возродился заново и восстановил Независимую армянскую государственность.
24 апреля — это День Обета, связанный с требованием нашего народа, разбросанного по всему миру, свободного от вражды и ненависти, направленного на восстановление справедливости и истины, и исключение отрицания бедствия геноцида”, — отмечено в послании Католикоса Всех армян Гарегина II.