Մոնտեվիդեոն աջակցում է Հայաստանի հզորացմանը. Ուրուգվայի ԱԳ նախարարի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ուրուգվայի Արտաքին հարաբերությունների նախարար Մարիո Լուբետկինը հանդես է եկել ուղերձով՝ ռադիոյի և հեռուստատեսության միաժամանակյա հեռարձակմամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանությունից՝ ներկայացնելով Մարիո Լուբետկինի ուղերձը։
Նախարարն իր խոսքում ընդգծել է, որ 1965 թվականին Ուրուգվայն առաջինն աշխարհում խախտեց լռությունը և ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը՝ հավելելով, որ դեռևս տասնամյակներ առաջ Ուրուգվայը ոչ միայն բացել է իր սահմաններն ու ընդունել նրանց, ովքեր փախչում էին սարսափից, այլև բացել է իր իրավական և բարոյական գիտակցությունը:
«Ուրուգվայն ուշադրությամբ հետևում է այն գոյաբանական մարտահրավերներին, որոնց այսօր բախվում է Հայաստանի Հանրապետությունը՝ Հարավային Կովկասում կայուն և տևական խաղաղություն փնտրելու իր ճանապարհին։ Մենք գիտակցում ենք, որ Ուրուգվայը կրում է կրկնակի պատասխանատվություն` շարունակելու իր պատմական հանձնառությունը որպես անցյալի ճշմարտության պաշտպան, և, միաժամանակ, հանդես գալու որպես կառուցողական գործընկեր Հայաստանի Հանրապետության ապագայի կերտման գործում: Ուրուգվայի արտաքին քաղաքականությունը ոչ միայն խրախուսում է մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու երաշխավորումը և ողջ հայ ժողովրդի անվտանգությունը, այդ թվում՝ տեղահանվածներինն ու ազատազրկվածներինը, այլև աջակցում է այն Հայաստանի հզորացմանը, որն աշխարհի և իր հարևանների հետ երկխոսում է իրավական և քաղաքական ինքնիշխանության դիրքերից»,-նշել է նախարար Լուբետկինը:

Монтевидео поддерживает укрепление Армении: послание министра ИД Уругвая по случаю 111-й годовщины Геноцида армян
По случаю 111-й годовщины Геноцида армян министр иностранных дел Уругвая Марио Любеткин выступил с посланием, которое одновременно транслировалось по радио и телевидению.
Как передает Арменпресс, об этом заявило посольство Республики Армения в Уругвае, представив послание Марио Любеткина.
В своем выступлении министр подчеркнул, что в 1965 году Уругвай первым в мире нарушил молчание и признал Геноцид армян, добавив, что десятилетия назад Уругвай не только открыл свои границы и принял тех, кто бежал от ужаса, но и открыл свое правовое и моральное сознание.
«Уругвай внимательно следит за экзистенциальными вызовами, с которыми сегодня сталкивается Республика Армения в своем стремлении к стабильному и прочному миру на Южном Кавказе. Мы осознаем, что на Уругвае лежит двойная ответственность: продолжать выполнять свои исторические обязательства как защитник правды прошлого и одновременно выступать в качестве конструктивного партнера в построении будущего Республики Армения. Внешняя политика Уругвая не только поощряет защиту и гарантию прав человека и безопасности всего армянского народа, включая перемещенных лиц и лиц, лишенных свободы, но и поддерживает укрепление той Армении, которая ведет диалог с миром и своими соседями с позиции правового и политического суверенитета», — отметил министр Любеткин.