Մոնտեվիդեոն աջակցում է Հայաստանի հզորացմանը. Ուրուգվայի ԱԳ նախարարի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ուրուգվայի Արտաքին հարաբերությունների նախարար Մարիո Լուբետկինը հանդես է եկել ուղերձով՝ ռադիոյի և հեռուստատեսության միաժամանակյա հեռարձակմամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանությունից՝ ներկայացնելով Մարիո Լուբետկինի ուղերձը։
Նախարարն իր խոսքում ընդգծել է, որ 1965 թվականին Ուրուգվայն առաջինն աշխարհում խախտեց լռությունը և ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը՝ հավելելով, որ դեռևս տասնամյակներ առաջ Ուրուգվայը ոչ միայն բացել է իր սահմաններն ու ընդունել նրանց, ովքեր փախչում էին սարսափից, այլև բացել է իր իրավական և բարոյական գիտակցությունը:
«Ուրուգվայն ուշադրությամբ հետևում է այն գոյաբանական մարտահրավերներին, որոնց այսօր բախվում է Հայաստանի Հանրապետությունը՝ Հարավային Կովկասում կայուն և տևական խաղաղություն փնտրելու իր ճանապարհին։ Մենք գիտակցում ենք, որ Ուրուգվայը կրում է կրկնակի պատասխանատվություն` շարունակելու իր պատմական հանձնառությունը որպես անցյալի ճշմարտության պաշտպան, և, միաժամանակ, հանդես գալու որպես կառուցողական գործընկեր Հայաստանի Հանրապետության ապագայի կերտման գործում: Ուրուգվայի արտաքին քաղաքականությունը ոչ միայն խրախուսում է մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու երաշխավորումը և ողջ հայ ժողովրդի անվտանգությունը, այդ թվում՝ տեղահանվածներինն ու ազատազրկվածներինը, այլև աջակցում է այն Հայաստանի հզորացմանը, որն աշխարհի և իր հարևանների հետ երկխոսում է իրավական և քաղաքական ինքնիշխանության դիրքերից»,-նշել է նախարար Լուբետկինը:

Uruguay’s Minister of Foreign Relations, Mario Lubetkin, has delivered an address on the 111th anniversary of the Armenian Genocide. The address was broadcast on radio and television, the Armenian Embassy in Uruguay reported.
The minister emphasized in his speech that in 1965 Uruguay was the first country in the world to break the silence and recognize the Armenian Genocide, adding that decades earlier Uruguay had not only opened its borders and received those fleeing terror, but had also awakened its legal and moral conscience.
“Uruguay closely follows the existential challenges currently facing the Republic of Armenia on its path toward achieving stable and lasting peace in the South Caucasus. We are aware that Uruguay bears a dual responsibility: to continue its historical commitment as a defender of historical truth and, at the same time, to act as a constructive partner in shaping the future of the Republic of Armenia. Uruguay’s foreign policy not only promotes the protection and guarantee of human rights and the security of the entire Armenian people, including the displaced and those deprived of liberty, but also supports the strengthening of an Armenia that engages in dialogue with the world and its neighbors from a position of legal and political sovereignty,” Minister Lubetkin noted.