Կիևում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված ոգեկոչման արարողություն
Կիևում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման արարողություն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ուկրաինայի հայերի միությունը։
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել Կիևի հայ համայնքի, Ուկրաինայի հայերի միության ներկայացուցիչներ, Հայ առաքելական եկեղեցու հոգևորականներ՝ եպիսկոպոս Մարկոս Հովհաննիսյաննի գլխավորությամբ, ուկրաինական եկեղեցիների ներկայացուցիչներ, Հայաստանի ու բարեկամ երկրների դեսպանատների դիվանագետներ։
Միջոցառումը տեղի է ունեցել Կիևի կենտրոնում 20-րդ դարում ուկրաինացի և հայ ժողովուրդների զոհերի հիշատակին տեղադրված խաչքարի մոտ։
Ըստ տեղեկությունների՝ ոգեկոչման միջոցառումներ տեղի են ունեցել նաև Ուկրաինայի բազմաթիվ շրջաններում, որտեղ թույլ է տվել ռազմական իրավիճակը։

Commemorative event held in Kyiv for Armenian Genocide anniversary
A commemoration ceremony marking the 111th anniversary of the Armenian Genocide was held in Kyiv, Ukraine, the Union of Armenians of Ukraine said in a press release.
“Representatives of the Armenian community of Kyiv, the Union of Armenians of Ukraine, clergy of the Armenian Apostolic Church led by Bishop Markos Hovhannisyan, representatives of Ukrainian churches, and diplomats from the embassies of Armenia and friendly countries attended the event,” the press release said.
The ceremony took place in central Kyiv near a khachkar dedicated to the memory of Ukrainian and Armenian victims of the 20th century.
According to the statement, commemorative events were also held in many regions of Ukraine, where the security situation allowed.