Կանադայի մի շարք քաղաքներում Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցին նվիրված բազմաթիվ միջոցառումներ են անցկացվել
Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի շրջանակներում՝ Կանադայում ՀՀ դեսպանության շենքի առջև՝ «Անմահ Հայաստան» հուշարձանի մոտ, կանադահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Աբգար եպիսկոպոս Հովակիմյանի հանդիսապետությամբ մատուցվել է ոգեկոչման կարգ՝ ի հիշատակ 1915-1923թթ. Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն սրբադասված նահատակների։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Կանադայում ՀՀ դեսպանությունից։
Նշվում է, որ տեղի է ունեցել նաև ծաղկեպսակների զետեղման արարողություն։
Միջոցառումներին ներկա են գտնվել նաև Հայ առաքելական և կաթողիկե եկեղեցիների հոգևոր հայրեր, Հնչակյան, Ռամկավար ազատական կուսակցությունների, Թեքեյան կենտրոնի, Պոլսահայ միության ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Կանադայի հայ համայնքի այլ անդամներ։
Հաղորդվում է, որ նույն օրն անցկացվել է նաև ջահերով երթ-մոմավառություն դեպի «Անմահ Հայաստան» հուշարձան: Օտտավայի Սուրբ Մեսրոպ Հայաստանյայց Առաքելական Եկեղեցու հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տ. Դավիթ քահանա Մարգարյանը կարդացել է հիշատակի աղոթք։
Դեսպանության փոխանցմամբ՝ հիշատակի բազմաթիվ միջոցառումներ են անցկացվել և դեռ անցկացվելու են Օտտավայում, Տորոնտոյում, Մոնրեալում և Կանադայի այլ քաղաքներում։

A commemorative ceremony was held by His Grace Bishop Abgar Hovakimyan, Primate of the Armenian Diocese of Canada, at the “Armenia Immortal” monument in front of the Embassy of the Republic of Armenia in Canada, in memory of the 1.5 million canonized martyrs of the 1915–1923 Armenian Genocide, the Armenian Embassy in Canada reported.
A wreath-laying ceremony also took place.
The events were attended by parish priests of the Armenian Apostolic and Catholic Churches, representatives of the Hunchakian and Ramgavar parties, the Tekeyan Armenian Cultural Association of Montreal, the Bolsahay Cultural Association, as well as other members of the Canadian-Armenian community.
On the same day, a candlelight ceremony was held in front of the “Armenia Immortal” monument. A prayer was led by Rev. Fr. David Margaryan, parish priest of St. Mesrob Armenian Apostolic Church of Ottawa.
Many commemorative events have taken place and are scheduled to take place in Ottawa, Toronto, Montreal, and other cities across Canada.