Մեր քաղաքականությունն է՝ ՀՀ սահմանների երկայնքով ավելի ու ավելի մեծացնել սահմանապահների ներկայությունը. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ այս տարի Սահմանապահ զորքերի զինծառայողի օրը ու Քաղաքացու օրը համընկել են և շնորհավորել բոլորին նաև Քաղաքացու օրվա առիթով: Վարչապետի խոսքով՝ այս համընկումը խորհրդանշական է, որովհետև և՛ քաղաքացին, և՛ սահմանն ունեն մի կարևոր հենման կետ, և այդ հենման կետը պետությունն է։
«Չի լինում քաղաքացի՝ առանց պետության, և չի լինում սահման՝ առանց պետության։ Եվ այս խաչմերուկում, այս հատման կետում է, որ տեղի է ունենում այն գաղափարախոսական վերափոխումը, որ տեղի է ունենում Հայաստանի Հանրապետությունում։ Եվ պիտի ընդգծեմ, որ դա շատ կարևոր գաղափարական վերափոխում է ու այդ գաղափարական վերափոխման համատեքստում առանձնակի նշանակություն է ունենում սահմանը և սահմանապահը։ Սահմանապահը պետության կարևորագույն ծառայությունն է, սահմանապահը զինվորական ծառայություն է, բայց սահմանապահն ինչ-որ առումով նաև խաղաղության խորհրդանիշ է, կայունության խորհրդանիշ է, անվտանգության խորհրդանիշ է, և մեր քաղաքականությունն այն է, որ Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների երկայնքով ավելի ու ավելի մեծացնենք սահմանապահների ներկայությունը, որը երկարատև խաղաղության, ինստիտուցիոնալ խաղաղության և կայունության ճանապարհին շատ կարևոր միջանկյալ քայլ է»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Երկրի ղեկավարը հավելել է, որ այսօր այն տեղամասերը, որոնք սահմանազատված են և անցել են Սահմանապահ զորքերի վերահսկողության ներքո՝ Կառավարության համար ինչ-որ առումով ցուցադրական նշանակություն են ձեռք բերել: «Որովհետև, ինքս էլ, պետական կառավարման մյուս մարմինների ներկայացուցիչները գնում են սահմանազատված և սահմանագծված տեղամասեր՝ ի ցույց դնելու, թե ինչ նկատի ունենք իրական Հայաստան ասելով, ի՞նչ նկատի ունենք խաղաղություն և անվտանգություն ասելով, և սա չափազանց կարևոր առանձնահատկություն է: Ուզում եմ ընդգծել, որ այդ փոքր քայլերը, որոնք նախորդ տարի իրականացրեցինք և որոնց արդյունքում Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործող և Հայաստանի Հանրապետության տարածքը լքող ցանկացած քաղաքացի սահմանային հսկողության ընթացքում առնչվում է միայն ու միայն, բացառապես Հայաստանի Հանրապետության սահմանապահ զորքերի զինծառայողների հետ: Սա մեր պետության, անկախության, ինքնիշխանության և զարգացման շատ կարևոր հանգրվան է»,- ասել է վարչապետը։
Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի զինծառայողներին և Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ այս ընթացքում, անկախության առաջին օրերից այդ գործառույթներն իրականացնելու համար: «Մյուս կողմից ուրախությամբ եմ ընդգծում, որ չնայած ամենատարբեր և բոլորիդ հայտնի բարդություններին՝  մենք այսօր կարողանում ենք իրականացնել նման քայլեր։ Այսօր կարողանում ենք ասել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, շնորհակալ լինելով իր բոլոր գործընկերներին, կարող է փուլ-փուլ վստահորեն ստանձնել սեփական սահմանների պահպանությունը, և սա այն միջնաժամկետ նպատակն է, որը մենք առաջադրում ենք ինքներս մեզ։
Իհարկե, սա հնարավոր չի լինի իրականացնել առանց Սահմանապահ զորքերի զարգացման, և Կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկում Սահմանապահ զորքերի կարողությունները մեծացնելու համար: Հույս ունեմ, որ դուք ձեր ամենօրյա ծառայության ընթացքում տեսնում և զգում եք այդ ջանքերը, այդ ներդրումը: Բայց մյուս կողմից, ինչպես մեր պետական բազմաթիվ այլ ինստիտուտներում, մենք ակնկալում ենք, որ Սահմանապահ զորքերի զինծառայողներն էլ իրենց քայլը կանեն, իրենց անհատական ջանքը կներդնեն, որպեսզի Կառավարության ներդրած ջանքերը լինեն առավել արդյունավետ»,- ասել է երկրի ղեկավարը՝ նկատի ունենալով, մասնավորապես, կամավոր ատեստավորման գործընթացը, որը Սահմանապահ զորքերի զինծառայողների, պայմանագրային զինծառայողների ընտանիքների բարեկեցության ապահովման շատ կարևոր գործիք է։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստան մուտք գործող և Հայաստանից դուրս եկող ցանկացած քաղաքացի սահմանային հսկողություն իրականացնելիս առնչվում է միայն Հայաստանի Հանրապետության սահմանապահ զորքերի զինծառայողների հետ։ Սա նշանակում է, որ մարդը, ով առաջին անգամ մուտք է գործում Հայաստանի Հանրապետություն, սահմանապահի հետ ստացած շփումից է ստանում առաջին տպավորությունը, թե ինչ է իրենից ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետությունը, ի՞նչ երկիր է Հայաստանի Հանրապետությունը, ի՞նչ ժողովուրդ է Հայաստանի ժողովուրդը, և սա չափազանց կարևոր առանձնահատկություն է:
Վարչապետը նշել է՝ ակնկալում է, որ Սահմանապահ զորքերն առանձնահատուկ ջանքեր կգործադրեն սեփական ծառայության կատարելագործման վրա:
Ամփոփելով խոսքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը բոլորին շնորհավորել է Սահմանապահ զորքերի զինծառայողի օրվա առիթով և շնորհակալություն է հայտնել ծառայության համար, մաղթել բարի, խաղաղ ծառայություն:
Այնուհետև ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի զինծառայողները հանդես են եկել տոնական շքերթով և ցուցադրական հնարքներով: Վարչապետ Փաշինյանը ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանի ուղեկցությամբ ծանոթացել է Սահմանապահ զորքերի տեխնիկական միջոցներին ու դրանց հնարավորություններին:
ՀՀ վարչապետը և ԱԱԾ տնօրենը հարգանքի տուրք են մատուցել հանուն հայրենիքի կյանքը նվիրաբերած զոհված զինծառայողների հիշատակին:

Наша политика заключается в постоянном увеличении численности пограничников вдоль границ Армении: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в мероприятии по случаю Дня пограничных войск Службы национальной безопасности.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил аппарат премьер-министра РА.
В своей речи премьер-министр Пашинян отметил, что в этом году День пограничника и День гражданина совпали, и поздравил всех также с Днем гражданина. По словам премьер-министра, это совпадение символично, поскольку и у гражданина, и у границы есть важная точка опоры, и этой точкой опоры является государство.
«Не бывает гражданина без государства, и не бывает границы без государства. И именно на этом пересечении, на этом перекрестке происходит идеологическая трансформация в Республике Армения. И я должен подчеркнуть, что это очень важная идеологическая трансформация, и в контексте этой идеологической трансформации особое значение имеют граница и пограничник. Охрана границы – важнейшая служба государства, охрана граница – это военная служба, но вместе с тем пограничник также в определенном смысле является символом мира, символом стабильности, символом безопасности, и наша политика заключается в том, чтобы все больше и больше увеличивать присутствие пограничников вдоль международно признанных границ Республики Армения, что является очень важным промежуточным шагом на пути к долгосрочному миру, институциональному миру и стабильности», – отметил Никол Пашинян.
Глава государства добавил, что сегодня те участки, которые прошли процесс демаркации и перешли под контроль Пограничных войск, приобрели для правительства определенное демонстративное значение. «Потому что и я лично, и представители других органов государственного управления посещаем делимитированные и демаркированные территории, чтобы продемонстрировать, что мы подразумеваем под Реальной Арменией, что мы подразумеваем под миром и безопасностью, и это очень важно. Хочу подчеркнуть, что те небольшие шаги, которые мы осуществили в прошлом году и в результате которых любой гражданин, въезжающий и выезжающий с территории Республики Армения, во время пограничного контроля контактирует только и исключительно с военнослужащими Пограничных войск Республики Армения, является очень важной вехой для нашего государства, независимости, суверенитета и развития», - сказал премьер-министр.
Вместе с тем Никол Пашинян выразил благодарность военнослужащим российских пограничных войск и Российской Федерации за выполнение этих функций с первых дней независимости. «С другой стороны, должен с радостью подчеркнуть, что, несмотря на различные и известные трудности, мы сегодня можем делать такие шаги. Сегодня мы можем сказать, что Республика Армения, будучи благодарной всем своим партнерам, может шаг за шагом уверенно взять на себя охрану собственных границ, и это среднесрочная цель, которую мы перед собой ставим.
Конечно, это будет невозможно без развития Пограничных войск, и правительство принимает меры по повышению возможностей Пограничных войск. Я надеюсь, что во время своей каждодневной службы вы видите и чувствуете эти усилия, эти инвестиции. Но с другой стороны, как и в случае со многими другими нашими государственными институтами, мы рассчитываем, что военнослужащие Пограничных войск также сделают свой шаг, вложат свои индивидуальные усилия, чтобы усилия правительства были более эффективными», — сказал глава государства, имея в виду, в частности, процесс добровольной аттестации, который является очень важным инструментом обеспечения благополучия семей военнослужащих Пограничных войск и контрактников.
По словам Никола Пашиняна, любой гражданин, въезжающий в Армению или выезжающий из нее, в ходе пограничного контроля контактирует только с военнослужащими Пограничных войск Республики Армения. Это означает, что человек, впервые въезжающий в Республику Армения, получает первое впечатление о том, что из себя представляет Республика Армения, что за страна Республика Армения, какие люди живут в Республике Армения, из своего контакта с пограничниками, и это чрезвычайно важная особенность.
Премьер-министр отметил, что ожидает от пограничных войск особых усилий по совершенствованию своей службы.
Подводя итоги своего выступления, Никол Пашинян поздравил всех с Днем пограничника и выразил благодарность за службу, пожелав им хорошей и мирной службы.
После этого военнослужащие Пограничных войск СНБ провели праздничный парад с показательными выступлениями. Премьер-министр Пашинян в сопровождении директора СНБ Армена Абазяна ознакомился с техническими средствами Пограничных войск и их возможностями.
Премьер-министр Республики Армения и директор Службы национальной безопасности воздали дань уважения памяти павших военнослужащих, отдавших свои жизни во имя Родины.