ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ակնկալում է, որ Միացյալ Նահանգները կվճարի կազմակերպության բյուջեին իր չվճարված պարտքի մի մասը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ակնկալում է, որ Միացյալ Նահանգները մոտ ապագայում կվճարի ՄԱԿ-ի բյուջեին իր չվճարված պարտքի մի մասը։
«Դա շատ շուտով տեղի կունենա», -այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ գործակալությունը, ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում լրագրողներին ասել է Գուտերեշը։
Նախկինում հաղորդվել էր, որ Պետդեպարտամենտը Կոնգրեսին տեղեկացրել է ՄԱԿ-ին 725 միլիոն դոլար վճարելու իր մտադրության մասին՝ որպես ՄԱԿ-ի բյուջետային պարտքի մուծում։ ԱՄՆ կառավարության կողմից ՄԱԿ-ի կանոնավոր բյուջեին և խաղաղապահ գործողություններին մուծումների համար պարտքի ընդհանուր ծավալը գերազանցում է 4 միլիարդ դոլարը։

Генсек ООН ожидает, что США погасят часть долга по взносам в бюджет организации
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш рассчитывает, что Соединенные Штаты уже в ближайшее время погасят часть свой задолженности по взносам в бюджет всемирной организации.
"Это случится очень скоро", - как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, сказал он журналистам в штаб-квартире всемирной организации в ответ на соответствующий вопрос.
Ранее сообщалось, что Госдепартамент уведомил Конгресс о намерении выплатить ООН $725 млн в качестве взноса в счет долга в бюджет всемирной организации. Общий долг американских властей по взносам в регулярный бюджет ООН и по выплатам на миротворческие операции превышает $4 млрд.
ООН столкнулась с кризисом ликвидности, так как США, ее крупнейший донор, отказались выплачивать взносы в регулярный бюджет, а также сократили добровольное финансирование агентств всемирной организации.