Հունիսի 18-20-ը Հայաստանի որոշ շրջաններում օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա մինչև 37 աստիճան
Հանրապետության առավել տաք շրջաններում առաջիկա օրերին օդի ջերմաստիճանը զգալիորեն կբարձրանա․ հունիսի 20-ին Արարատյան դաշտում օդի ջերմաստիճանը կհասնի 36-37 աստիճանի, Երևանում՝ մինչև 35, իսկ Սյունիքի հովտային գոտում՝ մինչև 36 աստիճանի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի հիդրոօդերևութաբանական ծառայության կանխատեսումների համաձայն՝ հունիսի 18-20-ը հանրապետության ողջ տարածքում օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա 3-4 աստիճանով՝ պայմանավորված հարավարևմտյան տաք օդային հոսանքների ներթափանցմամբ։
Չնայած ընդհանուր տաքացմանը՝ երկրի հյուսիսային շրջաններում գիշերային և երեկոյան ժամերին կպահպանվեն ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներ։

Short-term heatwave to bring temperatures up to 37°C in Armenia
Temperatures across Armenia are expected to rise sharply in the coming days, with a short-term heatwave forecast to peak on June 20, when temperatures are expected to reach 37°C in the Ararat Valley and 35°C in Yerevan, according to meteorologists.
The Deputy Director of the Hydrometeorology and Monitoring Center, Gagik Surenyan, said in a statement that temperatures of up to 36°C are forecast in the low-lying areas of Syunik.
Air temperatures across the country will rise by 3–4°C from June 18–20 due to the intrusion of warm air currents from the southwest, he said.
Despite the overall warming, short-term thunderstorms are expected in the northern regions during the evening and nighttime hours.