Հայաստանում օդի ջերմաստիճանն աստիճանաբար կնվազի 7-9 աստիճանով
Իրաքի շրջաններից ներթափանցած արևադարձային տաք օդային հոսանքները, որոնց ազդեցության տակ վերջին երեք օրերին գտնվում էր Հայաստանը, օգոստոսի 27-ի երեկոյան ժամերից սկսած կնահանջեն՝ իրենց տեղը զիջելով Սև ծովից ներթափանցող ցիկլոնին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակված տեսանյութում հայտնել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
Նրա խոսքով՝ օգոստոսի 27-ի երեկոյան, ինչպես նաև օգոստոսի 28-31-ին՝ գիշերային և հետկեսօրյա ժամերին, շրջանների մեծ մասում սպասվում են ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներ։
«Առանձին հատվածներում անձրևները կլինեն հորդառատ, հնարավոր է նաև կարկուտ։ Ամպրոպների ժամանակ սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 20-25 մ/վ արագությամբ։ Օդի ջերմաստիճանը օգոստոսի 27-30-ին՝ օգոստոսի 26-ի համեմատ, ցերեկային ժամերին հանրապետության ողջ տարածքում աստիճանաբար կնվազի 7-9 աստիճանով»,-նշել է Սուրենյանը՝ հավելելով, որ օգոստոսի 29-ին և 30-ին հանրապետության ամենաշոգ գոտիներում՝ Արարատյան դաշտում, Երևանում և Սյունիքի ցածրադիր հատվածներում, ցերեկային ժամերին օդի ջերմաստիճանը չի գերազանցի 30-32 աստիճանը։

Температура воздуха в Армении постепенно снизится на 7-9 градусов
Тропические теплые воздушные потоки, проникающие из регионов Ирака, под влиянием которых Армения находилась последние три дня, начнут отступать с вечера 27 августа, уступая место циклону, проникающему со стороны Черного моря.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Гагик Суренян в видеоролике, опубликованном на его странице в Facebook.
По его словам, вечером 27 августа, а также 28-31 августа, ночью и днем в большинстве регионов ожидаются кратковременные грозы.
«В некоторых районах ожидаются сильные дожди, а также возможен град. Во время гроз порывы ветра достигнут 20-25 м/с. Температура воздуха 27-30 августа по сравнению с 26 августа постепенно снизится на 7-9 градусов по всей республике в дневное время», — отметил Суренян, добавив, что 29 и 30 августа в самых жарких районах республики — Араратской долине, Ереване и низинных частях Сюника — температура воздуха в дневное время не превысит 30-32 градусов.