Լիբանանում իսրայելական հարվածներից նոր զոհեր են գրանցվել, Տյուրոսի բնակիչներին տարհանման հրաման է տրվել
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ իսրայելական ուժերի կողմից Լիբանանի հարավային Սիդոն քաղաքի վրա իրականացված հարձակման հետևանքով նախնական տվյալներով զոհվել է 8, վիրավորվել՝ 22 քաղաքացի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Լիբանանի Ազգային լրատվական գործակալությունը (NNA):
Տեղեկությունների համաձայն՝ Իսրայելը շարունակում է թիրախավորել Լիբանանի հարավում գտնվող տարբեր շրջաններ։
Իսրայելը Լիբանանի Տյուրոս քաղաքի բնակիչներին հրահանգել է անհապաղ լքել իրենց տները՝ նախազգուշացնելով առաջիկա հարվածների մասին։
Իսրայելի բանակի խոսնակը X-ում գրառման մեջ զգուշացրել է, որ հրամանը հատկապես ուղղված է ալ-Աբբասիյա և Շիբրիհա շրջանների բնակիչներին։
Տեղահանված բնակիչներին հրահանգվել է տեղափոխվել Լիբանանի հարավում գտնվող Զահրանի գետից հյուսիս։
Չնայած ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հրադադարի համաձայնությանը՝ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ այն չի տարածվում Լիբանանի վրա, և որ իրենք շարունակելու են հարվածներ հասցնել Լիբանանին։
Լիբանանի աողջապահության նախարարությունը հայտարարել է, որ ապրիլի 7-ի տվյալներով՝ երկրում մարտի 2-ից ի վեր զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 1530-ի, իսկ վիրավորներինը՝ 4812-ի։

В Ливане есть новые жертвы израильских ударов, жителям Тира отдано распоряжение об эвакуации
В результате нападения ВС Израиля на южный ливанский город Сидон по предварительным данным Министерства здравоохранения Ливана погибло 8 мирных жителей, 22 человека получили ранении. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на сообщение Ливанского национального информационного агентства (NNA).
Согласно сообщению, Израиль продолжает обстреливать различные районы южного Ливана.
Военные Израиля рекомендовали жителям ливанского города Тир немедленно покинуть свои дома, предупредив о предстоящих ударах.
Представитель израильской армии предупредил в сообщении на X, что указание было направлено жителям районов Аль-Аббасия и Шибриха.
Уже перемещенным лицам было указано переместиться к северу от реки Захрани на юге Ливана.
Говоря о соглашении по прекращению огня между США и Ираном, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что оно не распространяется на Ливан и что они продолжат наносить удары по Ливану.
Министерство здравоохранения Ливана 7 апреля объявило, что общее число погибших в стране с 2 марта достигло 1530 человек, 4812 получили ранения.
Ливан вовлечен в войну на Ближнем Востоке с 2 марта, когда поддерживаемое Ираном движение “Хезболла” нанесло по Израилю ракетные удары. В ответ Израиль проводит интенсивные наземные и воздушные атаки на Ливан.