Թուրքիայում կձևավորվի ՆԱՏՕ-ի տարածաշրջանային շտաբ
Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ ՆԱՏՕ-ի ծրագրերի համաձայն՝ Թուրքիայում ստեղծվում է թուրքական կորպուսի (MNC-T R) տարածաշրջանային շտաբ, որը անհրաժեշտության դեպքում կհամակարգի երկրի պաշտպանությունը դաշինքի ուժերի և հրամանատարական զորքերի հետ միասին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնում են թուրքական ԶԼՄ-ները:
Խոսքը վերաբերում է MNC-T R (Multinational Corps – Turkey Regional) կառույցին, որը կկոորդինացնի Թուրքիայի  պաշտպանությունը դաշինքի ուժերի հետ համատեղ։
Նախատեսվում է, որ շտաբը կստանձնի ինչպես ՆԱՏՕ-ի շրջանակում գործողությունների համակարգումը, այնպես էլ անհրաժեշտության դեպքում կկառավարի տեղակայված զորքերը։
Նշվում է, որ նախաձեռնությունը նպատակ ունի ամրապնդել Թուրքիայի և ՆԱՏՕ-ի միջև ռազմական համագործակցությունը, ինչպես նաև բարձրացնել տարածաշրջանում արձագանքման կարողությունները։
Ըստ ծրագրի՝ նոր շտաբը կարևոր դեր կունենա հնարավոր ճգնաժամային իրավիճակներում դաշինքի գործողությունների համակարգման գործում։

В Турции будет создан региональный штаб НАТО
Министерство национальной обороны Турции сообщает, что в соответствии с планами НАТО в Турции создается региональный штаб Турецкого корпуса (МНК-Т), который будет координировать оборону страны совместно с силами Альянса и, при необходимости, командовать войсками.
Об этом, как передает Арменпресс, сообщают турецкие СМИ.
Речь идет о структуре МНК-Т (Многонациональный корпус – Турецкий региональный), которая будет координировать оборону Турции совместно с силами альянса.
Планируется, что штаб возьмет на себя как координацию операций в рамках НАТО, так и, при необходимости, управление развернутыми войсками.
Отмечается, что инициатива направлена ​​на укрепление военного сотрудничества между Турцией и НАТО, а также на повышение возможностей реагирования в регионе.
Согласно плану, новый штаб будет играть важную роль в координации действий альянса в возможных кризисных ситуациях.