Արաբական պետությունների լիգան քննարկում է ընդհանուր զինված ուժերի ստեղծման գաղափարը
Արաբական պետությունների լիգան (ԱՊԼ) ուսումնասիրում է համաարաբական զորակազմի ստեղծման գաղափարը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Հուսամ Զաքին։
«Մենք ԱՊԼ-ում ուսումնասիրում ենք այս հարցը և պատրաստ ենք այն կրկին քննարկման դնել հաջորդ նիստում», - ընդգծել է Զաքին, որի խոսքը մեջբերել է եգիպտական Ash-Shorouq լրատվական հարթակը։ Կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տեղակալը նշել է, որ ընդհանուր ռազմական ուժերի ստեղծման մասին խոսակցությունները վերսկսվել են Պարսից ծոցի երկրների տարածքին Իրանի շարունակական հարվածներից հետո։
«Յուրաքանչյուր արաբական պետություն ունի օրինական իրավունք պատասխանելու ագրեսիային այնպես, ինչպես համարում է նպատակահարմար և իրեն հարմար ժամանակ, իսկ ԱՊԼ-ն լիովին պաշտպանում է այդ իրավունքը», - նշել է Զաքին։

Лига арабских государств обсуждает идею создания панарабских вооруженных сил
Лига арабских государств (ЛАГ) изучает идею создания панарабских вооруженных сил. Как сообщает агентство «Арменпресс», об этом заявил заместитель генерального секретаря организации Хусам Заки.
«Мы в ЛАГ изучаем этот вопрос и готовы вновь вынести его на обсуждение на следующем заседании», — подчеркнул Заки, цитирует его египетская новостная платформа Ash-Shorouq. Заместитель генерального секретаря организации отметил, что переговоры о создании панарабских вооруженных сил возобновились после непрекращающихся ударов Ирана по территории стран Персидского залива.
«Каждое арабское государство имеет законное право отвечать на агрессию так, как оно считает нужным, и в удобное для него время, и ЛАГ полностью поддерживает это право», — отметил Заки.