Թրամփը հայտարարել է ՀԱՄԱՍ-ի լիակատար զինաթափման վերաբերյալ համաձայնության հասնելու մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ համաձայնություն է ձեռք բերվել Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ-ին և այլ զինված խմբավորումներին լիովին զինաթափելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփը հայտնել է Truth Social սոցիալական ցանցում։
«Այսօր Խաղաղության խորհուրդը պատմական համաձայնության է հասել ՀԱՄԱՍ-ին և Գազայի հատվածում գտնվող մյուս բոլոր զինված խմբավորումներին լիովին զինաթափելու վերաբերյալ», - գրել է Թրամփը։
Նա նշել է, որ սա «կարևոր քայլ է դեպի երկարատև խաղաղություն և անվտանգություն»։
«Այս համաձայնագիրը կարևոր քայլ է դեպի Գազայում պաղեստինյան նոր կառավարության կողմից կառավարման հաստատումը, որը սերտորեն կհամագործակցի Խաղաղության խորհրդի հետ՝ պաղեստինյան ժողովրդին օգնելու համար։ Միևնույն ժամանակ, Իսրայելը կունենա այն անվտանգությունը, որին արժանի է, և Գազան այլևս չի օգտագործվի որպես ահաբեկչական հարձակումների հենակետ»,- հավելել է Թրամփը։
ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ ՀԱՄԱՍ-ի զինաթափման ավարտից հետո իսրայելական զորքերը դուրս կգան, և «Միջազգային կայունացման ուժերը կաշխատեն պաղեստինյան նոր ոստիկանական ուժերի հետ՝ ստանձնելով Գազայի բնակիչների և հարևանների անվտանգության պատասխանատվությունը»։
Թրամփը շնորհակալություն է հայտնել միջնորդներին՝ Եգիպտոսին, Կատարին և Թուրքիային իրենց ջանքերի համար, ինչպես նաև իր թիմին, որը «հնարավոր է դարձրել այս պատմական առաջընթացը»։
Իր հերթին, Խաղաղության խորհուրդը հաստատել է, որ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը համաձայնել է Գազայի հատվածում հրադադարի հաջորդ փուլերի իրականացման ճանապարհային քարտեզի շուրջ։
«Ճանապարհային քարտեզը պատմական առաջընթաց է։ Առաջին անգամ ՀԱՄԱՍ-ը պաշտոնապես պարտավորվել է հրաժարվել իր բոլոր զենքերից, որին կհաջորդի Իսրայելի դուրսբերումը Գազայից»,- նշվել է Խաղաղության խորհրդի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է X-ի հարթակում։
Նշվում է, որ ամբողջ ուշադրությունն այժմ կենտրոնացած է ծրագրի իրականացման վրա։
«Խաղաղության խորհուրդը սերտորեն համագործակցել է Գազայի վարչակազմի ազգային կոմիտեի (NCAG) հետ: Այն Միջազգային կայունացման ուժերի աջակցությամբ շուտով կսկսի փուլային անցում դեպի լիարժեք իշխանություն և կարագացնի օրենքի գերակայության, անվտանգության և հումանիտար բարելավման իրականացումը Գազայում»,- նշվել է գրառման մեջ:

U.S. President Donald Trump said that the "Board of Peace" reached an agreement for the complete disarmament of Palestinian Hamas militants and other armed groups in Gaza, Reuters reports.
Trump cast it as a "major milestone in the implementation of the Trump 20-Point Plan" to end Israel's war in Gaza.
Trump said on social media that the deal would be carried out in phases, with Israeli forces withdrawing as disarmament proceeds and an International Stabilization Force working with a new Palestinian police force to secure the area.
He thanked mediators Egypt, Qatar and Türkiye.
"This agreement is a critical step towards Gaza finally being governed by a new Palestinian government that will work closely with the Board of Peace to help the Palestinian people," Trump said.
"At the same time, Israel will have the security it deserves," Trump added.
Earlier in the day, Reuters cited sources as saying that talks between mediators and Hamas leaders in Cairo on implementing a U.S.-brokered Gaza peace plan made rare progress although an Israeli official said proposed terms were not satisfactory.
Israeli strikes killed at least six Palestinians in Gaza on Thursday, including two children, medics said.
A senior Hamas official has told the BBC the group has agreed to the Board of Peace's plan to completely disarm in Gaza and that an official statement would be released soon. Israel has yet to comment.
The board, created and led by Trump, said in a statement that the agreement concludes months of "intensive, good faith negotiations", and that its focus is now on implementation.