Թրամփը հայտարարել է ՀԱՄԱՍ-ի լիակատար զինաթափման վերաբերյալ համաձայնության հասնելու մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ համաձայնություն է ձեռք բերվել Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ-ին և այլ զինված խմբավորումներին լիովին զինաթափելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփը հայտնել է Truth Social սոցիալական ցանցում։
«Այսօր Խաղաղության խորհուրդը պատմական համաձայնության է հասել ՀԱՄԱՍ-ին և Գազայի հատվածում գտնվող մյուս բոլոր զինված խմբավորումներին լիովին զինաթափելու վերաբերյալ», - գրել է Թրամփը։
Նա նշել է, որ սա «կարևոր քայլ է դեպի երկարատև խաղաղություն և անվտանգություն»։
«Այս համաձայնագիրը կարևոր քայլ է դեպի Գազայում պաղեստինյան նոր կառավարության կողմից կառավարման հաստատումը, որը սերտորեն կհամագործակցի Խաղաղության խորհրդի հետ՝ պաղեստինյան ժողովրդին օգնելու համար։ Միևնույն ժամանակ, Իսրայելը կունենա այն անվտանգությունը, որին արժանի է, և Գազան այլևս չի օգտագործվի որպես ահաբեկչական հարձակումների հենակետ»,- հավելել է Թրամփը։
ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ ՀԱՄԱՍ-ի զինաթափման ավարտից հետո իսրայելական զորքերը դուրս կգան, և «Միջազգային կայունացման ուժերը կաշխատեն պաղեստինյան նոր ոստիկանական ուժերի հետ՝ ստանձնելով Գազայի բնակիչների և հարևանների անվտանգության պատասխանատվությունը»։
Թրամփը շնորհակալություն է հայտնել միջնորդներին՝ Եգիպտոսին, Կատարին և Թուրքիային իրենց ջանքերի համար, ինչպես նաև իր թիմին, որը «հնարավոր է դարձրել այս պատմական առաջընթացը»։
Իր հերթին, Խաղաղության խորհուրդը հաստատել է, որ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը համաձայնել է Գազայի հատվածում հրադադարի հաջորդ փուլերի իրականացման ճանապարհային քարտեզի շուրջ։
«Ճանապարհային քարտեզը պատմական առաջընթաց է։ Առաջին անգամ ՀԱՄԱՍ-ը պաշտոնապես պարտավորվել է հրաժարվել իր բոլոր զենքերից, որին կհաջորդի Իսրայելի դուրսբերումը Գազայից»,- նշվել է Խաղաղության խորհրդի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է X-ի հարթակում։
Նշվում է, որ ամբողջ ուշադրությունն այժմ կենտրոնացած է ծրագրի իրականացման վրա։
«Խաղաղության խորհուրդը սերտորեն համագործակցել է Գազայի վարչակազմի ազգային կոմիտեի (NCAG) հետ: Այն Միջազգային կայունացման ուժերի աջակցությամբ շուտով կսկսի փուլային անցում դեպի լիարժեք իշխանություն և կարագացնի օրենքի գերակայության, անվտանգության և հումանիտար բարելավման իրականացումը Գազայում»,- նշվել է գրառման մեջ:

Трамп объявил о достижении соглашения о полном разоружении ХАМАС
Президент США Дональд Трамп объявил о достижении соглашения о полном разоружении ХАМАС и других вооруженных группировок в секторе Газа. Как сообщает Арменпресс, Трамп объявил об этом в социальной сети Truth Social.
«Сегодня Совет мира достиг исторического соглашения о полном разоружении ХАМАС и всех других вооруженных группировок в секторе Газа», — написал Трамп.
Он отметил, что это «важный шаг к прочному миру и безопасности».
«Это соглашение является важным шагом к установлению управления в Газе новым палестинским правительством, которое будет тесно сотрудничать с Советом мира, чтобы помочь палестинскому народу. В то же время Израиль получит заслуженную им безопасность, а Газа больше не будет использоваться в качестве базы для террористических атак», — добавил Трамп.
По словам президента США, после завершения разоружения ХАМАС израильские войска будут выведены, и «Международные силы стабилизации будут работать с новой палестинской полицией, чтобы взять на себя ответственность за безопасность населения Газы и ее соседей».
Трамп поблагодарил посредников — Египет, Катар и Турцию — за их усилия, а также свою команду, которая «сделала этот исторический прорыв возможным».
В свою очередь, Совет мира подтвердил, что палестинское движение ХАМАС согласовало дорожную карту по реализации следующих этапов прекращения огня в секторе Газа.
«Дорожная карта — это исторический прорыв. Впервые ХАМАС официально обязался отказаться от всего своего оружия, после чего последует вывод израильских войск из Газы», ​​— говорится в заявлении Совета мира, опубликованном на платформе X.
Отмечается, что сейчас все внимание сосредоточено на реализации плана.
«Совет мира тесно сотрудничает с Национальным комитетом по управлению Газой (NCAG). Вскоре он начнет поэтапный переход к полной власти при поддержке Международных сил стабилизации и ускорит реализацию мер по обеспечению верховенства права, безопасности и гуманитарной помощи в Газе», — говорится в записи.