Իսրայելական ԱԹՍ-ները թիրախավորել են Լիբանանի հարավային շրջանները
Իսրայելական անօդաչու թռչող սարքերը հուլիսի 30-ին թիրախավորել են Լիբանանի հարավում գտնվող Սուրի շրջանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Լիբանանի Ազգային լրատվական գործակալությունը (NNA):
Սուրի շրջանի մի քանի բնակավայրերում պայթյուններ են տեղի ունեցել։ Զոհերի վերաբերյալ տեղեկություններ դեռևս չեն հաղորդվել։ Հրապարակումներ կան, որ իսրայելական անօդաչու թռչող սարքեր են թռչում Բեյրութի և նրա արվարձանների վրայով։
Իսրայելի բանակի գլխավոր հրամանատար Էյալ Զամիրը հայտարարել է, որ իսրայելական զորքերը դուրս չեն գա հարավային Լիբանանի գրավյալ տարածքներից, մինչև իր երկրի անվտանգությունը չապահովվի։
«Լիբանանում մենք վերահսկողություն ենք հաստատել տարածքների նկատմամբ և շարունակում ենք մաքրել դրանք ահաբեկչական ենթակառուցվածքներից։ Եվ անհրաժեշտության դեպքում մենք կընդլայնենք մեր գործողությունների շրջանակը՝ ներառելով լրացուցիչ տարածքներ»,- նշել է նա։
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտարարել էր, որ հուլիսի 28-ի դրությամբ՝ Լիբանանում իսրայելական ագրեսիայի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 4333-ի, իսկ վիրավորներինը՝ 12236-ի։
Գործակալության փոխանցմամբ՝ ապաստարաններում տեղահանված անձանց ընդհանուր թիվը հասել է 27132-ի։
Հունիսի 26-ին Իսրայելը և Լիբանանը Վաշինգտոնում ԱՄՆ միջնորդությամբ շրջանակային համաձայնագիր են ստորագրել, համաձայն որի՝ իսրայելական զինվորականները փուլ առ փուլ դուրս կբերեն իրենց զորքերը Լիբանանի հարավում գտնվող իրենց զբաղեցրած վայրերից, որից հետո Լիբանանի զինվորականները կվերահսկեն անվտանգության միջոցառումները և կհսկեն «Հեզբոլլահ»-ի զինաթափումը։

Израильские дроны нанесли удары по южным районам Ливана
Израильские дроны 30 июля нанесли удары по региону Сур на юге Ливана. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Ливанское национальное информационное агентство.
В нескольких населенных пунктах региона Сур произошли взрывы. Информация о жертвах пока не поступала. Есть сообщения о том, что израильские дроны летают над Бейрутом и его пригородами.
Начальник штаба израильской армиий Эяль Замир заявил, что израильские войска не будут выведены с оккупированных территорий на юге Ливана до тех пор, пока не будет обеспечена безопасность страны.
“В Ливане мы установили контроль над территориями и продолжаем очищать их от террористической инфраструктуры. И если потребуется, мы расширим масштабы наших операций, включив в них дополнительные территории”, — отметил он.
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что по состоянию на 28 июля число погибших в результате израильской агрессии в Ливане достигло 4333 человек, число раненых — 12236.
Общее число перемещенных лиц, находящихся в убежищах, достигло 27 132 человек.
Ливан оказался втянутым в ближневосточный конфликт после того, как Хезболла в ответ на удары США и Израиля по Ирану 2 марта начала атаки на Израиль.
26 июня Израиль и Ливан подписали в Вашингтоне рамочное соглашение при посредничестве США, согласно которому израильские военные постепенно выведут свои войска из оккупированных ими районов на юге Ливана, после чего ливанские военные будут контролировать меры безопасности и следить за разоружением “Хезболлы”.