Նավագնացությունը Հորմուզի նեղուցով ակտիվացել է. Bloomberg
Հորմուզի նեղուցով նավագնացության ինտենսիվությունն սկսել է աճել, չնայած Մերձավոր Արևելքում շարունակվող հակամարտությանը։ Դրա հետ մեկտեղ ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ իր ռազմանավերով ուղեկցում է նավթի լցանավերի մի մասը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով նավերի հսկման տվյալներն ու ԱՄՆ-ի էներգետիկայի նախարար Քրիս Ռայթի հետ հարցազրույցը։
«Չնայած Մերձավոր Արևելքում շարունակվող մարտական ​​գործողություններին, վերջին օրերին Հորմուզի նեղուցով նավագնացությունն ակտիվացել է», - հաղորդում է Bloomberg-ը։
Ռայթը գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ նավթի արտահանումը շարունակվում է ամերիկացի զինվորականների կողմից նավերն ուղեկցելու շնորհիվ։ Ռայթի խոսքով՝ վերջին շաբաթվա ընթացքում նեղուցով օրական անցել է շուրջ 6,5 միլիոն բարել նավթ, իսկ ԱՄՆ-ն օգնում է վերականգնել այդ հումքի մատակարարումները համաշխարհային շուկա։
Kpler վերլուծական ընկերության տվյալներով՝ հուլիսի 29-ին նեղուցով երկու ուղղությամբ անցել է հումքային բեռ փոխադրող 14 նավ այն դեպքում, երբ նախորդ շաբաթ դրանց թիվը չի գերազանցել միանիշ մեծությունները։

Судоходство через Ормузский пролив активизировалось: Bloomberg
Интенсивность судоходства через Ормузский пролив начала расти, несмотря на продолжающийся конфликт на Ближнем Востоке, при этом США заявили, что сопровождают часть нефтяных танкеров своими военными кораблями. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на данные отслеживания судов и интервью с министром энергетики Соединенных Штатов Крисом Райтом.
"Несмотря на продолжающиеся боевые действия на Ближнем Востоке, в последние дни судоходство через важнейший Ормузский пролив активизировалось", - передает Bloomberg.
Райт в интервью агентству заявил, что экспорт нефти продолжается благодаря сопровождению судов американскими военными. По словам Райта, за последнюю неделю через пролив ежедневно проходило около 6,5 миллиона баррелей нефти, а США помогают восстанавливать поставки этого сырья на мировой рынок.
По данным аналитической компании Kpler, в среду через пролив в обоих направлениях прошло 14 судов с сырьевыми грузами, тогда как на прошлой неделе их число не превышало однозначных значений. Также был предварительно зафрахтован танкер почти за 500 тысяч долларов в сутки для погрузки в одном из портов Персидского залива на следующей неделе с последующей доставкой груза в Китай.