ԱՄՆ-ն վերացրել է 100 միլիոն բարել ռուսական նավթի նկատմամբ սահմանափակումները. Դմիտրիև
ԱՄՆ-ի կողմից նավերի վրա բեռնված ռուսական նավթի նկատմամբ սահմանափակումների վերացումը վերաբերում է տարանցվող շուրջ 100 միլիոն բարել ռուսական նավթի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի արտասահմանյան երկրների հետ ներդրումների և տնտեսական համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Կիրիլ Դմիտրիևը։
«ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտարարել է ոչ միայն Հնդկաստանի համար ռուսական նավթի գնման համար սահմանափակումների մեղմացման, այլև տարանցվող շուրջ 100 միլիոն բարել ռուսական նավթի նկատմամբ բոլոր սահմանափակումների վերացման մասին», - գրել է Դմիտրիևը Telegram-ում։
Աճող էներգետիկ ճգնաժամի ֆոնին ռուսական էներգակիրների նկատմամբ սահմանափակումների հետագա մեղմացումն ավելի ու ավելի անխուսափելի է թվում, «չնայած բրյուսելյան բյուրոկրատիայի մի հատվածի դիմադրությանը», նշել է նա:
«ԱՄՆ-ն փաստորեն ընդունում է ակնհայտը. առանց ռուսական նավթի գլոբալ էներգետիկ շուկան չի կարող կայուն մնալ», - ընդգծել է Դմիտրիևը։
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը տրամադրել է ընդհանուր լիցենզիա, որը թույլատրում է ռուսական ծագման այն նավթի և նավթամթերքի վաճառքը, որոնք նավերի վրա բեռնվել են 2026 թ. մարտի 12-ի դրությամբ»։
ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների և իրանական պատասխան հարվածների հետևանքով փակվել է Հորմուզի նեղուցով էներգակիրների մատակարարումները դադարել են, ինչի հետևանքով նավթի գինը կտրուկ աճել է։

США сняли ограничения со 100 миллионов баррелей российской нефти: Кирилл Дмитриев
Снятие со стороны США ограничений на российскую нефть, уже загруженную на суда, касается около 100 миллионов баррелей российской нефти, находящейся в транзите. Об этом, по сообщению “Арменпресс”, заявил специальный представитель президента России по инвестиционно-экономическому сотрудничеству с зарубежными странами Кирилл Дмитриев.
“Министр финансов США Скотт Бессент объявил не только о смягчении ограничений для Индии на закупку российской нефти, но и о снятии всех ограничений с около 100 миллионов баррелей российской нефти, находящихся в транзите”, — написал Дмитриев в Telegram.
На фоне растущего энергетического кризиса дальнейшее смягчение ограничений на российские энергоносители кажется все более неизбежным, “несмотря на сопротивление части брюссельской бюрократии”, — отметил он.
“США фактически признают очевидное: без российской нефти глобальный энергетический рынок не может оставаться стабильным”, — подчеркнул Дмитриев.
Министерство финансов США выдало генеральную лицензию, разрешающую продажу российской нефти и нефтепродуктов, загружаемых на суда, начиная с 12 марта 2026 года.
Закрытие Ормузского пролива в результате военных действий США и Израиля против Ирана и ответных ударов Ирана, нарушило поставки энергоносителей, что привело к резкому росту цен на нефть.