Հայաստանը սահմանների համալիր կառավարման հարցում հեղափոխական փոփոխություններ է ունենալու. նախարար
Հայաստանի կառավարության հանձնառությունն է խորքային փոփոխություններ ունենալ սահմանների համալիր կառավարման ոլորտում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ՝ այս մասին ասաց Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը «Վիզաների ազատականացման ուղին. ԵՄ-Հայաստան համագործակցության ամրապնդումը վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի իրականացման շրջանակում» պանելային քննարկման շրջանակում իր բացման խոսքում:
Նախարարը ներկայացրեց վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրին համահունչ իրականացվող բարեփոխումները:
«Մեծ բաղադրիչ է սահմանների համալիր կառավարումը, որը մեզ համար չափազանց կարևոր բաղադրիչ է: Մենք ունենալու ենք հեղափոխական փոփոխություններ: Չենք կարող պնդել, թե սահմանների համալիր կառավարման բաղադրիչում արհեստական կամ փոքր փոփոխություններով կհասնենք լուրջ էֆեկտի»,-ասաց նախարարը:
Նա վստահեցրեց՝ իրենց հանձնառությունն է խորքային փոփոխություններ ունենալ սահմանների համալիր կառավարման ոլորտում՝ համագործակցելով համապատասխան մարմինների, հատկապես ԱԱԾ գործընկերների հետ՝ ներդաշնակեցնելով գործողությունները այս ոլորտի բարեփոխումների տեսանկյունից:

В Армении произойдут революционные изменения в системе комплексного управления границами: министр
Правительство Армении привержено проведению глубинных изменений в области комплексного управления границами.
Как сообщает Арменпресс, об этом на панельной дискуссии «Путь к либерализации визового режима: укрепление сотрудничества между ЕС и Арменией в рамках реализации Плана действий по либерализации визового режима» сказала министр внутренних дел Арпине Саргсян.
Министр представила реформы, реализуемые в соответствии с Планом действий по либерализации визового режима.
«Одним из важнейших компонентов является комплексное управление границами, которое имеет для нас чрезвычайно важное значение. Нас ждут революционные изменения. Мы не можем утверждать, что добьемся серьезного эффекта с помощью искусственных или незначительных изменений в компоненте комплексного управления границами», — сказала министр.
Она заверила, что их цель — добиться глубоких изменений в области комплексного управления границами, сотрудничая с соответствующими органами, особенно с партнерами по СНБ, и согласовывая действия с точки зрения реформ в этой области.