ԵՄ երկրների ղեկավարները սեպտեմբերի 4-ին կքննարկեն Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքները. FT
Մի շարք եվրոպացի ղեկավարներ հինգշաբթի օրը՝ սեպտեմբերի 4-ին, Ֆրանսիայում պլանավորում են քննարկումներ անցկացնել ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման շուրջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Financial Times-ը (FT)։
Ըստ հրատարակության աղբյուրների՝ ակնկալվում է, որ ավելի վաղ Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպում անցկացրած ղեկավարները Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հրավերով սեպտեմբերի 4-ին կհավաքվեն Փարիզում` բարձր մակարդակի քննարկումները շարունակելու համար։
«Ներկաների թվում կլինեն Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն և Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը», - նշում է FT-ն։
Այս հանդիպման մասին պաշտոնապես դեռ չի հաղորդվել։
Ինչպես սպասվում է, հանդիպմանը կշարունակեն քննարկել անվտանգության երաշխիքները, որոնք ԱՄՆ-ն և ԵՄ երկրները կարող են տրամադրել Ուկրաինային հակամարտության ավարտից հետո։ Դրանց թվում է Եվրոպայից մի քանի տասնյակ հազար զինծառայողների տեղակայումն Ուկրաինայում, ասվում է հոդվածում։
Իր հերթին, FT-ին տված հարցազրույցում Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ Եվրոպայում աշխատում են «ամերիկացիների աջակցությամբ բազմազգ ուժեր տեղակայելու» ծրագրի վրա։
«Նախագահ Թրամփը մեզ վստահեցրել է, որ ամերիկյան աջակցությունը կլինի երաշխիքների մի մասը։ Նա բազմիցս և հստակորեն հաստատել է դա», - ասել է նա։

Лидеры ЕС обсудят гарантии безопасности Украины 4 сентября - FT
Ряд европейских лидеров планируют провести в четверг, 4 сентября, во Франции переговоры по урегулированию российско-украинского конфликта. Как передает Арменпресс, об этом сообщила Financial Times (FT).
По данным источников издания, ожидается, что лидеры, ранее встречавшиеся с президентом США Дональдом Трампом в Вашингтоне, соберутся в Париже 4 сентября по приглашению президента Франции Эмманюэля Макрона для продолжения переговоров на высоком уровне.
«Среди присутствующих будут канцлер Германии Фридрих Мерц, премьер-министр Великобритании Кир Стармер, генеральный секретарь НАТО Марк Рютте и председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен», — отмечает FT.
Официально о встрече пока не сообщалось.
Как ожидается, на встрече будет продолжено обсуждение гарантий безопасности, которые США и страны ЕС могут предоставить Украине после окончания конфликта. Среди них — размещение десятков тысяч европейских военнослужащих на Украине, говорится в статье. В свою очередь, в интервью Financial Times председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что Европа работает над планом «развёртывания многонациональных сил при поддержке США».
«Президент Трамп заверил нас, что американская поддержка будет частью гарантий. Он неоднократно и чётко это подтверждал», — сказала она.