Ֆրանսիայում և Իսպանիայում անտառային հրդեհների պատճառով ավելի քան 300 000 մարդ է տարհանվել
Եվրոպական մի շարք երկրներում անտառային հրդեհներ են մոլեգնում: Ֆրանսիայում և Իսպանիայում հրդեհների պատճառով ավելի քան 300 000 մարդ է տարհանվել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France 24 պարբերականը:
Ֆրանսիայում, ընդհանուր առմամբ, ավելի քան 250 000 մարդ է տարհանվել, այդ թվում՝ 220 000-ը՝ Ժիրոնդի դեպարտամենտից: Պարբերականը նշում է, որ սա երկրի պատմության ընթացքում ամենամասշտաբային տարհանումն է: Փակվել են ճանապարհներ, խաթարվել է երկաթուղային հաղորդակցությունը: Կրակն արդեն հասնում է խաղողի այգիներով և գինիներով հայտնի Բորդոյի շրջանին:
Ըստ Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարության՝ այս տարի հրդեհները շուրջ 115 000 հեկտար տարածք են այրել: Նախագահ Էմանուել Մակրոնը հուլիսի 27-ին կառավարության հատուկ նիստ է հրավիրել հրդեհների կապակցությամբ:
Ըստ BFMTV հեռուստաալիքի՝ հրդեհաշիջման աշխատանքների ժամանակ գրեթե 90 փրկարար է տուժել:
Իսպանիայում անտառային հրդեհներն այրել են ավելի քան 150 000 հեկտար տարածք: Այս հրդեհները համարվում են ամենախոշորը երկրի վերջին շրջանի պատմության ընթացքում: Մոտ 100 000 մարդ տարհանվել է, այդ թվում՝ 30 000-ը՝ Մադրիդի տարածաշրջանից:
Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը կայցելի Վալենսիայում կրակից տուժած շրջաններ, որտեղ հրշեջները պայքարում են նոր անտառային հրդեհի դեմ:
Իտալիայի հարավ-արևելքում ևս հրդեհներ են մոլեգնում: Ծովափնյա որոշ շրջաններից նավերով հարյուրավոր բնակիչներ և զբոսաշրջիկներ են տարհանվել, քանի որ կրակի պատճառով ցամաքային ճանապարհները փակվել են:
Առաջիկա օրերին իրավիճակի բարելավում, ամենայն հավանականությամբ, չի լինի, քանի որ ջերմաստիճանը բարձրանում է, իսկ անձրևներ չեն սպասվում:

Более 300 000 человек были эвакуированы из-за лесных пожаров во Франции и Испании
Лесные пожары бушуют в ряде европейских стран. Более 300 000 человек были эвакуированы из-за пожаров во Франции и Испании. Как передает Арменпресс, об этом сообщает France 24.
В общей сложности во Франции было эвакуировано более 250 000 человек, в том числе 220 000 из департамента Жиронда. Газета отмечает, что это самая масштабная эвакуация в истории страны. Дороги перекрыты, железнодорожное сообщение нарушено. Огонь уже достиг региона Бордо, известного своими виноградниками и винами.
По данным Министерства внутренних дел Франции, в этом году пожары уничтожили около 115 000 гектаров земли. Президент Эммануэль Макрон созвал 27 июля специальное заседание правительства для обсуждения ситуации с пожарами.
По данным BFMTV, около 90 пожарных получили ранения во время тушения пожара.
В Испании лесные пожары уничтожили более 150 000 гектаров земли. Эти пожары считаются крупнейшими в новейшей истории страны. Около 100 000 человек были эвакуированы, в том числе 30 000 из региона Мадрида.
Премьер-министр Испании Педро Санчес посетит пострадавшие от пожаров районы Валенсии, где пожарные борются с новым лесным пожаром.
Пожары также бушуют на юго-востоке Италии. Сотни жителей и туристов были эвакуированы на лодках из некоторых прибрежных районов, поскольку наземные пути были закрыты из-за пожаров.