Պուտինը պատրաստ չէ դադարեցնել պատերազմը և պատրաստվում է մոբիլիզացիայի. Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին կարծում է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատրաստ չէ հրադադարի և նախատեսում է հարյուր հազարավոր զինվորների մոբիլիզացնել և նրանց ուղարկել ռազմաճակատ, ինչը լուրջ վտանգ կներկայացնի Ուկրաինայի համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Sky News-ի հետ հարցազրույցում:
«Պուտինը պատրաստ չէ դադարեցնել այս պատերազմը: Ես հետախուզությունից զեկույց եմ ստացել. նա պատրաստվում է մոբիլիզացիայի: Նա ցանկանում է դա անել սեպտեմբերի 21-ին կայանալիք (խմբ.՝ Պետդումայի) ընտրություններից հետո», - ասել է Զելենսկին՝ հավելելով, որ դա չի արվի բացահայտ կերպով, քանի որ Պուտինը վախենում է հասարակությունից:
Զելենսկու խոսքով՝ ՌԴ-ն նախատեսում է մոբիլիզացնել 300-500 հազար մարդ, ինչը «մեծ խնդիր կդառնա» Ուկրաինայի համար:
Դա կանխելու համար, Զելենսկու խոսքով, հարկավոր է խնդիրներ առաջացնել Ռուսաստանի համար լոգիստիկայի, սպառազինության, բենզինի, դիզելային վառելիքի հարցերում, ինչպես նաև համարժեք պատժամիջոցների կիրառմամբ:
Զելենսկին ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ իր համոզմամբ՝ Ռուսաստանը կդադարեցնի պատերազմը միայն այն դեպքում, եթե պարտվի:
«Մենք փորձել ենք այնպես անել, որ այդ մարտահրավերը զգան նաև ռուսաստանցիները, հակառակ դեպքում նրանք չեն զգա, որ պատերազմն ամենուր է, - նշել է Ուկրաինայի նախագահը: - Հենց այդ պատճառով մենք սկսեցինք անել ամեն բան, որպեսզի պատասխանենք և այս պատերազմը վերադարձնենք Ռուսաստան, որտեղից այն եկել է մեզ մոտ.... Ահա թե ինչու մենք սկսեցինք միջին և մեծ հեռահարության գործողություններ»:
Զելենսկին ասել է, որ այժմ ցանկանում է կապվել ԱՄՆ նախագահի և այլ դաշնակից երկրների ղեկավարների հետ և նրանց խնդրել գումար և զենք տրամադրել Ուկրաինան պաշտպանելու համար, ինչպես նաև շարունակել պատժամիջոցներ սահմանել Մոսկվայի դեմ:
Զելենսկին շեշտել է, որ հակաօդային պաշտպանությունը մնում է առաջնահերթություն, քանի որ Ռուսաստանն ակտիվացնում է բալիստիկ հրթիռների օգտագործումը խոշոր քաղաքները թիրախավորելու համար:
«Մենք բավարար հրթիռներ չունենք պաշտպանվելու համար, սա խնդիր է: Չկան բավարար պատժամիջոցներ Ռուսաստանի ռազմական արտադրության նկատմամբ. նրանք կարող են մեծացնել բալիստիկ հրթիռների արտադրությունը, այդ պատճառով մեզ անհրաժեշտ է հակաօդային պաշտպանություն, որքան հնարավոր է շուտ», - ասել է Ուկրաինայի նախագահը:

Путин не готов прекратить войну, он готовится к новой мобилизации: Зеленский
Президент Украины Владимир Зеленский считает, что президент России Владимир Путин не готов к прекращению военных действий и намерен мобилизовать сотни тысяч солдат и отправить их на фронт, что создаст серьёзную угрозу для Украины. Об этом, как сообщает “Арменпресс”, он заявил в интервью телеканалу Sky News.
“Путин не готов остановить эту войну. Есть данные разведки, что он [Путин] готовится к мобилизации. Он хочет сделать это после выборов в Думу 21 сентября”, — сказал Зеленский, добавив, что это не будет сделано открыто, потому что Путин боится своего общества.
По словам Зеленского, Россия планирует мобилизовать 300-500 000 человек, что “станет большой проблемой” для Украины.
Чтобы этого избежать, по мнению Зеленского, необходимо создать для России проблемы в плане логистики, вооружений, бензина, дизельного топлива, а также применить соответствующие санкции.
Зеленский ещё раз подчеркнул, что, по его мнению, Россия прекратит войну только в случае поражения.
“Мы пытались сделать так, чтобы этот вызов ощутили и россияне; иначе они не почувствуют, что война повсюду”, — отметил украинский президент. “Именно поэтому мы начали делать все, чтобы ответить и вернуть эту войну в Россию, откуда она пришла к нам <...> Именно поэтому мы начали наши средние и глубокие ударные операции, просто чтобы ответить”.
Зеленский заявил, что теперь хочет связаться с президентом США и лидерами других стран-союзников и попросить их предоставить деньги и оружие для защиты Украины, а также продолжить введение санкций против Москвы.
Зеленский подчеркнул, что противовоздушная оборона остается приоритетом, поскольку Россия наращивает использование баллистических ракет для поражения крупных городов.
“Нам не хватает ракет для защиты, это проблема. Недостаточно санкций против военного производства России – они могут наращивать производство баллистических ракет, поэтому нам нужна противовоздушная оборона как можно быстрее”, — сказал украинский президент.