Ներկայիս պատմական փուլը ճակատագրական է Ռուսաստանի համար․ Պուտին
Ներկայիս պատմական փուլը ճակատագրական է Ռուսաստանի համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Կրեմլում VIII գումարման Պետական ​​Դումայի աշխատանքներն ավարտող պատգամավորների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Պատմական փուլը հեշտ չէ և ճակատագրական է Ռուսաստանի համար։ Սա ակնհայտ է։ Այսօր դա հասկանում են ոչ միայն Պետական ​​Դումայի պատգամավորները, Ռուսաստանի կառավարության անդամները, վարչակազմերը և տարածաշրջանային ղեկավարները։ Ռուսաստանի Դաշնության յուրաքանչյուր սովորական քաղաքացի դա հասկանում է», - նշել է Պուտինը՝ հավելելով, որ երկիրն անցնում է հակամարտության շրջան։
Պուտինը նաև նշել է, որ Ռուսաստանի ֆինանսական համակարգն այսօր կայուն է։ Նրա խոսքով՝ ցանկալի կլիներ տնտեսական աճի ավելի բարձր տեմպեր, սակայն դա կարող է արագացնել գնաճը։
«Եվրամիության համեմատ տնտեսական աճի տեմպերով մենք նույնպես առաջ ենք: Բայց, իհարկե, ավելին կցանկանայինք: Իհարկե, կան ռիսկեր՝ գնաճի մեծացման ռիսկեր և համապատասխան հետևանքներ: Եվ կան մեծ առավելություններ այսօրվա քաղաքականությունից: Ո՞րն է հիմնական առավելությունը: Ռուսաստանի տնտեսական և ֆինանսական համակարգի կայունությունը։ Սա ամենակարևորն է։ Այս կայունությունը թույլ է տալիս մեզ լուծել արդյունաբերական զարգացման հարցերը ընդհանուր պաշտպանական արդյունաբերության մեջ և սոցիալական հարցեր», - ընդգծել է նա։
Նա հավելել է, որ «Ռուսաստանը շարունակում է աշխարհում զբաղեցնել չորրորդ տեղը գնողունակության համարժեքության ցուցանիշով»՝ Չինաստանից, ԱՄՆ-ից և Հնդկաստանից հետո, և առաջինը՝ Եվրոպայում։

Нынешний исторический этап является судьбоносным для России: Путин
Нынешний исторический этап является судьбоносным для России. Как передает Арменпресс, об этом заявил президент России Владимир Путин на встрече в Кремле с депутатами Государственной Думы VIII созыва, завершающими свою работу.
«Исторический этап непростой и судьбоносный для России. Это очевидно. Сегодня это понимают не только депутаты Государственной Думы, члены правительства России, администрация Президента и руководители регионов. Это понимает каждый рядовой гражданин Российской Федерации», — заявил Путин, добавив, что страна проходит через период противостояния.
Путин также отметил, что финансовая система России сегодня остается устойчивой. По его словам, хотелось бы более высоких темпов экономического роста, однако это может ускорить инфляцию.
«По темпам экономического роста мы опережаем и Европейский союз. Но, конечно, хотелось бы большего. Безусловно, существуют риски — риски ускорения инфляции и соответствующих последствий. Вместе с тем нынешняя политика имеет большое преимущество. В чем оно заключается? В устойчивости российской экономики и финансовой системы. Это самое главное. Именно эта устойчивость позволяет нам решать задачи развития промышленности, в том числе оборонно-промышленного комплекса, а также социальные вопросы», — подчеркнул он.
Он также добавил, что «Россия продолжает занимать четвертое место в мире по объему экономики, рассчитанному по паритету покупательной способности, после Китая, США и Индии, и первое место в Европе».