Ֆրանսիայում ավելի քան 40 000 մարդ է տարհանվել անտառային հրդեհների պատճառով
Վերջին երկու օրվա ընթացքում Ֆրանսիայի հարավ-արևմուտքից տարհանվել է ավելի քան 40 000 մարդ. անտառային հրդեհները շարունակում են տարածվել տարածաշրջանում և դեռևս վերահսկողության տակ չեն վերցվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France 24-ը։
Երկրի ներքին գործերի նախարարը հայտարարել է, որ հունվարից ի վեր Ֆրանսիայում այրվել է ավելի քան 50 000 հեկտար տարածք։ Կրակը ոչնչացրել է 50-ից ավելի տուն։ Լանդ կոմունայում հրդեհից վնասվել է 105 տուն և շենք։
Անտառային հրդեհներ են մոլեգնում նաև Իսպանիայում։ Մադրիդում մոլեգնող երկու անտառային հրդեհներն արդեն միացել են իրար, հայտնել են տարածաշրջանային արտակարգ ծառայությունները։
Մադրիդի մարզում տարհանվել է 19 000 մարդ։ Տեղի իշխանությունները հայտնել են, որ սա մարզի պատմության «ամենավատ» անտառային հրդեհն է։

More than 40,000 people evacuated in France as wildfires continue to spread
More than 40,000 people have been evacuated from southwestern France over the past two days as wildfires continue to spread across the region and remain out of control, France 24 reported.
France’s Interior Minister said that more than 50,000 hectares have burned across the country since January. The fires have destroyed more than 50 homes, while 105 houses and buildings have been damaged in the Landes department.
Wildfires are also raging in Spain, where two major blazes in the Madrid region have merged, according to regional emergency services.
Some 19,000 people have been evacuated in the Madrid region. Local authorities described the disaster as the “worst” wildfire in the region’s history.
To support firefighting efforts, the European Union has deployed four firefighting aircraft to Spain and three to France.