Գյումրիում կմեկնարկի «Gyumri Art Week 2025»-ը՝ նվիրված էկոլոգիային և շրջակա միջավայրին
Գյումրիում օգոստոսի 8-ից 17-ը տեղի կունենա ժամանակակից արվեստի միջազգային փառատոնը՝ «Gyumri Art Week»-ը, որն այս տարի կենտրոնանում է էկոլոգիայի և շրջակա միջավայրի թեմաների շուրջ։ Փառատոնը նվիրված է հայ նշանավոր արվեստագետ, ժամանակակից արվեստի առաջամարտիկ Մարկոս Գրիգորյանի ծննդյան 100-ամյակին։ Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, «Gyumri Art Week»-ը միտված է դառնալու ժամանակակից արվեստի և տարբեր գիտական ոլորտների միջև համագործակցության հարթակ՝ միաժամանակ խթանելով արվեստագիտական հետազոտությունները և հասարակական գործընթացների շուրջ բանավեճը։
Այս տարվա փառատոնի համադրողներն են Սարգիս Հովհաննիսյանը, Վիկտորյա Իլյուշկինան, Գագիկ Ղազարէն, Գոռ Մարգարյանը: Փառատոնի կազմակերպիչ կառույցների շարքում են Գյումրու ժամանակակից արվեստի շաբաթը (GCAW), Հայաստանի գեղարվեստի ակադեմիայի Գյումրու մասնաճյուղը, Ե. Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանը, Մարիամ և Երանուհի Ասլամազյան քույրերի պատկերասրահը, Գյումրու Տեխնոլոգիական կենտրոնը, Սերգեյ Մերկուրովի թանգարանը, «Բեռլին Արտ» հյուրանոցը և այլ կազմակերպություններ։
Նախագծերի մեծ մասն ուղղված կլինի տեղական ստեղծագործական և կրթական համայնքների ակտիվ ներգրավմանը։ Կներկայացվեն նաև արվեստի միջամտություններ, որոնք ուսումնասիրում են կլիմայական փոփոխությունների մշակութային կողմերը՝ միաժամանակ խրախուսելով էկոլոգիական գիտակցության բարձրացումը։
Փառատոնը կներառի վարպետաց դասեր, ցուցահանդեսներ, քննարկումներ և վայրին հատուկ գործողություններ՝ նպաստելով գիտելիքի ստեղծմանը և արվեստի ու հասարակության միջև երկխոսությանը։
Արվեստի շաբաթն ընդգծում է արվեստի դերը որպես ոչ միայն ստեղծագործական ինքնարտահայտման ձև, այլ նաև որպես մշակութային ու սոցիալական գործողություն, որն ուղղված է էկոլոգիական գիտակցության խթանմանը և իրական փոփոխությունների ներշնչմանը։

В Гюмри пройдёт международный фестиваль Gyumri Art Week-2025, посвященный экологии
Международный фестиваль современного искусства Gyumri Art Week»-2025 пройдёт с 8 по 17 августа. В этом году его основные темы – экология  и окружающая среда. Фестиваль посвящён 100-летию со дня рождения выдающегося армянского художника и пионера современного искусства Маркоса Григоряна.
Как передает Арменпресс, Gyumri Art Week стремится стать площадкой для сотрудничества современного искусства и различных научных направлений, одновременно способствуя художественным исследованиям и дебатам о социальных процессах.
Кураторы фестиваля в этом году: Саргис Ованнисян, Виктория Илюшкина, Гагик Казарен, Гор Маргарян. Организаторами фестиваля являются Неделя современного искусства Гюмри (GCAW), Гюмрийский филиал Академии художеств Армении, Музей литературы и искусства имени Е. Чаренца, Галерея сестёр Мариам и Ерануи Асламазян, Гюмрийский технологический центр, Музей Сергея Меркурова, отель «Берлин Арт» и др.
Большинство проектов будут направлены на активное вовлечение местных творческих и образовательных сообществ. Они также будут включать в себя художественные включения, исследующие культурные аспекты изменения климата и способствующие повышению экологической осведомлённости.
В программе фестиваля — мастер-классы, выставки, дискуссии и мероприятия, ориентированные на конкретные места, способствующие формированию знаний и диалогу между искусством и обществом.
Неделя искусств подчеркивает роль искусства не только как формы творческого самовыражения, но и как культурного и социального акта, направленного на пропаганду экологического сознания и вдохновляющего на реальные перемены.