100-ից ավելի հումանիտար կազմակերպություններ նախազգուշացրել են Գազայում զանգվածային սովի մասին
Միջազգային 100-ից ավելի հումանիտար կազմակերպություններ և մարդու իրավունքների հարցերով խմբեր նախազգուշացրել են Գազայի հատվածում զանգվածային սովի մասին՝ հորդորելով կառավարություններին միջոցներ ձեռնարկել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Կազմակերպությունները նշում են, որ Գազայում օրական բաժանվում է միջինը 28 բեռնատար օգնություն, մինչդեռ ՄԱԿ-ը նախկինում հայտնել էր, որ օրական առնվազն 600 բեռնատար օգնություն պետք է բաժանվի 2 միլիոն բնակչության կարիքները հոգալու համար։
Կազմակերպությունները նաև կոչ են արել հրադադար հաստատել պաղեստինյան անկլավում, բացել անցակետերը և սննդի լիակատար հոսք թույլատրել՝ ՄԱԿ-ի կողմից կառավարվող մեխանիզմով։ Բացի այդ, նամակում նշվում է, որ Իսրայելը կեղծ խոստումներ է տալիս օգնության ծավալները մեծացնելու մասին, սակայն տեղում որևէ փոփոխություն չկա։
Իր հերթին, Իսրայելը հայտնել է, որ Գազայի հատվածում 950 բեռնատար օգնություն կա, որը միջազգային կազմակերպությունները պետք է բաշխեն։ Սակայն հումանիտար կազմակերպությունները նշում են, որ Իսրայելի կառավարության սահմանափակումների պատճառով իրենք չեն կարողանում մոտենալ օգնությանը կամ բաշխել այն։
Իսրայելն իր հերթին հայտարարում է, թե համակարգը, որը կառավարում է Գազայի հումանիտար հիմնադրամը, թույլ չի տալիս, որ հումանիտար օգնությունը գողացվի ՀԱՄԱՍ-ի կողմից։
ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարել է, որ 48 ժամ վա ընթացքում անկլավում 33 մարդ է մահացել թերսնուցումից, նրանց թվում կա 12 երեխա։ Թերսնուցումից մահացածների ընդհանուր թիվը հասել է 101-ի, այդ թվում՝ 80 երեխա։
Բացի այդ, ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարել է, որ Իսրայելի զինվորականների կրակից մայիսի 27-ից զոհվել է հումանիտար օգնության սպասող 1026 պաղեստինցի։ ՄԱԿ-ը հայտնել էր 1054 զոհի մասին։
Ընդհանուր առմամբ, ըստ Գազայի հատվածի իշխանությունների, անկլավում զոհերի թիվը գերազանցել է 59 000-ը։ Իսրայելը Գազայի հատվածում ռազմական գործողություններ է սկսել՝ ի պատասխան ՀԱՄԱՍ-ի ներխուժման, որի հետևանքով զոհվել է 1200 մարդ, գերեվարվել՝ շուրջ 250-ը։ Պատանդների մի մասը դեռ ՀԱՄԱՍ-ի մոտ է։

Более 100 гуманитарных организаций предупреждают об угрозе массового голода в Газе
Более 100 международных гуманитарных организаций и правозащитных групп предупредили об угрозе массового голода в секторе Газа, призвав правительства принять срочные меры. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает BBC.
Организации отмечают, что ежедневно в Газу доставляется в среднем 28 грузовиков с гуманитарной помощью, в то время как ООН ранее заявляла, что для удовлетворения потребностей 2 миллионов человек необходимо ежедневно доставлять не менее 600 грузовиков с гуманитарной помощью.
Организации также призвали к прекращению огня в палестинском анклаве, открытию контрольно-пропускных пунктов и обеспечению бесперебойной доставки продовольствия через механизм, управляемый ООН. Кроме того, в письме отмечается, что Израиль даёт ложные обещания увеличить объёмы помощи, но на практике никаких изменений не наблюдается.
Израиль сообщил, что в секторе Газа находится 950 грузовиков с гуманитарной помощью, которые должны быть распределены международными организациями. Однако гуманитарные организации заявляют, что из-за ограничений правительства Израиля они не могут приблизиться к помощи или распределить ее.
Израиль объясняет это тем, что система управления Гуманитарным фондом Газы предотвращает хищение гуманитарной помощи со стороны ХАМАС.
ХАМАС заявил, что за последние 48 часов в анклаве от недоедания умерли 33 человека, в том числе 12 детей. Общее число погибших от недоедания достигло 101 человека, включая 80 детей.
ХАМАС также заявил, что с 27 мая от израильского огня погибли 1026 палестинцев, ожидавших помощи. ООН сообщила о 1054 погибших.
По данным властей сектора Газа, число погибших в анклаве превысило 59 000 человек. Израиль начал военные операции в секторе Газа в ответ на вторжение ХАМАС, в результате которого погибло 1200 человек и около 250 были взяты в плен. Некоторые заложники всё ещё удерживаются ХАМАС.