Հայաստանում շոգ կլինի ևս 2-4 աստիճանով, սպասվում է բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ
Հարավից արևադարձային տաք օդի ալիքի ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ հուլիսի 21-25-ին Արարատյան դաշտում, Սյունիքի հովտային գոտում և Երևանում սպասվում է բարձր ջերմային ֆոն` ցերեկը ժամը 16։00-17-00- ն ընկած ժամանակահատվածում՝ +38․․․+40 աստիճան տաքություն։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնից, նշված հատվածներում, ինչպես նաև Արագածոտնի, Կոտայքի և Վայոց ձորի նախալեռներում առաջիկա 5 օրերին սպասվում է նաև բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ։
Ըստ աղբյուրի՝ Հայաստանի տարածքում հուլիսի 20-ին կեսօրից հետո, 21-22-ի գիշերը և կեսօրից հետո, 25-ին՝ կեսօրից հետո առանձին շրջաններում սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, հուլիսի 20-ին առանձին հատվածներում՝ հորդառատ, հնարավոր է նաև կարկուտ։ Հուլիսի 23-24-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։
«Քամին՝ արևմտյան 2-5 մ/վ, ամպրոպի ժամանակ սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 17-20 մ/վ արագությամբ։ Հուլիսի 20-25-ին երեկոյան ժամերին Արմավիրում, Կոտայքի և Արագածոտնի նախալեռներում սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 15-18 մ/վ արագությամբ։ Օդի ջերմաստիճանը  21-22-ին աստիճանաբար կբարձրանա  2-4 աստիճանով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ հուլիսի 20-ի և 21-ի երեկոյան ժամերին Երևանի առանձին հատվածներում հնարավոր է կարճատև անձրև և ամպրոպ: Հուլիսի 22-25-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Երեկոյան ժամերին և ամպրոպի ժամանակ սպասվում է քամու ուժգնացում 15-18 մ/վ արագությամբ։

В Армении станет жарче еще на 2-4 градуса, в ряде регионов ожидается высокая степень пожароопасности
В связи с проникновением тропической теплой воздушной волны с юга, в Араратской и Сюникской долинах, а также в Ереване 21-25 июля ожидается высокий тепловой фон: днем с 16:00 до 17:00 часов  до +38...+40 градусов Цельсия.
Как сообщили Арменпресс в Центре гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды Республики Армения, в указанных регионах, а также в предгорьях Арагацотна, Котайка и Вайоц Дзора в течение ближайших 5 дней ожидается пожароопасная обстановка высокого уровня.
По данным источника, 20 июля днем, в ночь с 21 на 22 июля и днем 25 июля в отдельных районах ожидаются кратковременные дожди с грозами, 20 июля в отдельных районах также возможны сильные дожди с градом. 23-24 июля осадков не ожидается.
«Ветер западный - до 2-5 м/с, во время гроз ожидаются порывы ветра до 17-20 м/с. Вечерами 20-25 июля в Армавире, Котайке и предгорьях Арагацотна ожидаются порывы ветра до 15-18 м/с. 21-22 числа ожидается постепенное повышение температуры воздуха на 2-4 градуса», — говорится в сообщении.
Отмечается, что в вечерние часы 20 июля и 21 июля в отдельных районах Еревана возможны кратковременные дожди с грозами. 22-25 июля ожидается погода без осадков. В вечерние часы и во время гроз ожидается усиление ветра до 15-18 м/с.