Ֆրանսիան դուրս է գալիս Սենեգալում իր վերջին ռազմակայաններից՝ ավարտելով 65-ամյա ռազմական ներկայությունը
Ֆրանսիան հուլիսի 17-ին պաշտոնապես հանձնում է Սենեգալում գտնվող իր վերջին ռազմակայանները, որից հետո ֆրանսիական բանակն այլևս մշտական ճամբարներ չի ունենա Արևմտյան և Կենտրոնական Աֆրիկայում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France24 պարբերականը։
Այսպիսով, կավարտվի Սենեգալում ֆրանսիական բանակի 65-ամյա ներկայությունը։ Ավելի վաղ ֆրանսիական զորքերը դուրս են բերվել նաև մայրցամաքի այլ երկրներից, քանի որ նախկին գաղութներն ավելի ու ավելի են հեռանում իրենց նախկին կառավարչից։
Մոտ 350 ֆրանսիացի զինվոր, որոնց հիմնական խնդիրը Սենեգալի բանակի հետ համատեղ գործողություններ իրականացնելն էր, կլքեն արևմտաաֆրիկյան երկիրը։ Գործընթացը տևել է ավելի քան երեք ամիս. Ֆրանսիան մարտից սկսել էր իր բազաները վերադարձնել Սենեգալին։
2024 թվականի ընտրություններում հաղթանակ տանելուց հետո Սենեգալի նախագահ Բասիրու Դիոմայե Ֆեյը պահանջեց, որ Ֆրանսիան զորքերը դուրս բերի երկրից մինչև 2025 թվականը։
Այնուամենայնիվ, ի տարբերություն այլ նախկին գաղութների, ինչպիսիք են Բուրկինա Ֆասոն, Մալին և Նիգերը, Ֆեյը հայտարարել է, որ Սենեգալը կշարունակի համագործակցել Փարիզի հետ։

Франция уходит из своих последних военных баз в Сенегале, завершая 65-летнее военное присутствие
Франция 17 июля официально передаст свои последние военные базы Сенегалу, после чего французская армия больше не будет иметь постоянных баз в Западной и Центральной Африке. Как передает «Арменпресс», об этом сообщила газета France24.
Таким образом, 65-летнее присутствие французской армии в Сенегале завершится. Ранее французские войска были выведены и из других стран континента, поскольку бывшие колонии всё больше дистанцируются от своего бывшего правителя.
Около 350 французских военнослужащих, чьей основной задачей было проведение совместных операций с сенегальской армией, покинут западноафриканскую страну. Процесс занял более трёх месяцев. Франция начала возвращать свои базы Сенегалу в марте. После победы на выборах 2024 года президент Сенегала Бассиру Диомае Фей потребовал от Франции вывести свои войска из страны к 2025 году. Однако, в отличие от других бывших колоний, таких как Буркина-Фасо, Мали и Нигер, Фей заявил, что Сенегал продолжит сотрудничать с Парижем.