Երուսաղեմում ԱՄՆ դեսպանությունը և Թել Ավիվում ԱՄՆ հյուպատոսությունը փակ կմնան
Երուսաղեմում ԱՄՆ դեսպանությունը և Թել Ավիվում ԱՄՆ հյուպատոսությունը փակ կմնան մինչև աշխատանքային շաբաթվա ավարտը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X հարթակում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության հյուպատոսական գործերի վարչությունը։
«Հաշվի առնելով անվտանգային իրավիճակը և Իսրայելի թիկունքի հրամանատարության ուղեցույցին համապատասխան՝ Երուսաղեմում ԱՄՆ դեսպանությունը փակ կլինի վաղվանից (չորեքշաբթի, հունիսի 18) մինչև ուրբաթ (հունիսի 20-ը)», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Գերատեսչությունը հավելում է, որ փակումը վերաբերում է նաև Թել Ավիվի հյուպատոսական գրասենյակին։
Այս շաբաթ Իսրայել ուղևորություններ պլանավորող ամերիկացիների համար «չճանապարհորդել» նախազգուշացման ֆոնին նախարարությունը հայտարարել է, որ «այս պահին ԱՄՆ մասնավոր քաղաքացիներին մեկնելու հարցում օգնություն ցուցաբերելու մասին հայտարարություն չունեն»:
«Մենք կտեղեկացնենք ԱՄՆ քաղաքացիներին մեկնման տարբերակների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկատվություն լինելու դեպքում»,- նշվել է հայտարարության մեջ։
Երկրի գլխավոր «Բեն Գուրիոն» միջազգային օդանավակայանը փակ է օդային փոխադարձ հարձակումների պատճառով։
Լույս հունիսի 13-ի գիշերն Իսրայելը գործողություն է սկսել Իրանի դեմ՝ նրան մեղադրելով գաղտնի ռազմամիջուկային ծրագիր իրականացնելու մեջ, որն, ըստ իսրայելական կողմի, մոտեցել է «անդառնալի կետի»։ Օդային ռմբակոծությունների և դիվերսիոն խմբերի հարվածների թիրախները դարձել են միջուկային օբյեկտները, գեներալական կազմը, նշանավոր միջուկագետ ֆիզիկոսները, ավիաբազաները, ՀՕՊ համակարգերը և «երկիր-երկիր» հրթիռները։ Հարվածների տակ են հայտնվել նաև բնակելի շենքեր։ Իրանը հունիսի 16-ին հայտնել է 224 զոհի մասին։
Իրանը, որը բազմիցս հերքել է միջուկային զենք ստեղծելու մտադրությունը, պատասխան հարվածներ է հասցրել հրթիռներով և անօդաչուներով։ Թեհրանը հարվածների թիրախ է նշում Իսրայելի ռազմական և ռազմաարդյունաբերական օբյեկտները։ Իսրայելը հայտնել է իրանական հարվածներից 24 զոհի մասին։

Посольство США в Иерусалиме и консульство США в Тель-Авиве останутся закрытыми
Посольство США в Иерусалиме и консульство США в Тель-Авиве останутся закрытыми до конца рабочей недели. Как передает “Арменпресс”, об этом на платформе X сообщил консульскии отдел Госдепартамента США.
“Учитывая ситуацию безопасности и в соответствии с указаниями командования тыла Израиля, посольство США в Иерусалиме будет закрыто со среда, 18 июня по пятницу 20 июня”, - говорится в сообщении.
В ведомстве добавили, что закрыто будет и консульство в Тель-Авиве.
На фоне предупреждения не путешествовать для американцев, планирующих поездки в Израиль на этой неделе, в ведомстве заявили, что на данный момент нет объявлений относительно помощи отдельным гражданам США с планами поездок.
“Мы проинформируем граждан США по мере поступления дополнительной информации относительно вариантов поездок”, - говорится в заявлении.
Главный международный аэропорт Израиля Бен-Гурион закрыт из-за ответных ударов Ирана.
В ночь на 13 июня Израиль начал операцию против Ирана, обвинив его в разработке секретной ядерной программы, которая, по мнению израильской стороны, приблизилась к “точке невозврата”. Целью авиаударов и диверсионных групп стали ядерные объекты, генштаб, видные физики-ядерщики, авиабазы, системы ПВО и ракеты класса “земля-земля”. Пострадали и жилые дома также. 16 июня Иран сообщил о 224 погибших.
Иран, который неоднократно отрицал какие-либо намерения разрабатывать ядерное оружие, ответил на агрессию Израиля ракетами и беспилотниками. Тегеран целился на израильские военные и военно-промышленные объекты. Израиль сообщил о 24 погибших в результате иранских ударов.