Թրամփը խորհրդակցություն է անցկացրել Իսրայել-Իրան հակամարտության շուրջ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ է անցկացրել Իսրայելի և Իրանի միջև արդեն վեց օր շարունակվող հակամարտության վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում են ամերիկյան լրատվամիջոցները։
Ըստ Reuters գործակալության՝ հանդիպումը տևել է 90 րոպե։
Խորհրդակցության մասնակիցները, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքի հարցերով ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը, հանդիպման ավարտից հետո լքել են Սպիտակ տունը։ Նրանք մամուլի համար հայտարարություններ չեն արել։
Թրամփն ինքը նույնպես դեռ չի մեկնաբանել հանդիպման արդյունքները։
Հանդիպումից առաջ ԱՄՆ երեք պաշտոնյաներ Axios-ին հայտնել էին, որ Թրամփը լրջորեն դիտարկում է Իսրայել-Իրան հակամարտությանը միանալու և ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի միջուկային օբյեկտներին, մասնավորապես՝ Ֆորդոյում գտնվող ուրանի հարստացման ստորգետնյա օբյեկտին հարված հասցնելու հնարավորությունը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահը Truth Social սոցիալական ցանցում մի շարք կոշտ հայտարարություններ է արել Թեհրանի հասցեին։ Մասնավորապես, Թրամփը հավաստիացրել է, որ թույլ չի տա Իրանին միջուկային զենք ունենալ և երկրի իշխանություններից «անվերապահ կապիտուլյացիա» է պահանջել։

Трамп провел совещание по конфликту Израиль-Иран
Президент США Дональд Трамп провел заседание Совета национальной безопасности по шестидневному конфликту между Израилем и Ираном. Как передает «Арменпресс», об этом сообщают американские СМИ.
По данным Reuters, заседание длилось 90 минут.
Участники заседания, включая спецпредставителя президента США по Ближнему Востоку Стива Уиткоффа, покинули Белый дом после заседания. Они не делали заявлений для прессы.
Сам Трамп пока не прокомментировал итоги заседания.
Перед началом заседания три официальных лица США сообщили Axios, что Трамп серьезно рассматривает возможность присоединения к израильско-иранскому конфликту и нанесения удара по ядерным объектам Ирана, в частности, по подземному объекту по обогащению урана в Фордо.
Ранее президент США сделал ряд резких заявлений в адрес Тегерана в социальной сети Truth. В частности, Трамп заверил, что не допустит появления у Ирана ядерного оружия, и потребовал от властей страны «безоговорочной капитуляции».