ԱՄՆ-ն ևս մեկ ավիակիր է ուղարկել Մերձավոր Արևելք
ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի ավիակիր հարվածային խումբը՝ «Նիմից» միջուկային ավիակրի գլխավորությամբ, նախատեսվածից շուտ Մերձավոր Արևելք է ուղևորվում Հարավչինական ծովից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է Fox News հեռուստաալիքը՝ հղում անելով ամերիկացի պաշտոնյայի։
«Նիմից»-ը Հարավչինական ծովից դուրս է եկել հունիսի 16-ի առավոտյան և ուղևորվում է արևմուտք՝ Արաբական ծովի կողմը։ Ավիակիր խումբը պետք է փոխարիներ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի «Կառլ Վինսոն» ավիակիր խմբին, որն արդեն մի քանի ամիս է՝ տեղակայված է այնտեղ, սակայն «Նիմից»-ը ժամանակից շուտ է ուղևորվել Մերձավոր Արևելք, և երկու ավիակիր խմբերը տարածաշրջանում կլինեն նույն ընթացքում։
Fox News-ը նշում է, որ Միացյալ Նահանգները ռազմական ռեսուրսներ, այդ թվում՝ նավեր է տեղափոխում Մերձավոր Արևելք՝ իրանական օբյեկտների վրա Իսրայելի գրոհների և Իրանի կողմից շարունակվող պատասխան հարվածների ֆոնին։
Ամերիկյան ՀՕՊ համակարգերը և ռազմածովային ուժերի էսկադրային ականակիրն Իսրայելին օգնել են խոցել հունիսի 13-ին Իրանից թռչող բալիստիկ հրթիռները, Fox News-ին հայտնել են ԱՄՆ-ի պաշտոնատար անձինք։
ԱՄՆ-ն հակահրթիռային պաշտպանության Patriot և THAAD համակարգեր ունի Մերձավոր Արևելքում: ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը նաև Միջերկրական ծովի արևմտյան մասից Միջերկրական ծովի արևելյան մաս են ուղարկել «Թոմաս Հադներ» էսկադրային ականակիրը, որը կարող է բալիստիկ հրթիռներ կալանել, Fox News-ին հայտնել են ԱՄՆ-ի պաշտոնատար անձինք: Աղբյուրները նշել են, որ ռազմածովային ուժերը հրաման են տվել ևս մեկ էսկադրային ականակիր առաջ շարժել տարածաշրջան, որպեսզի այն կարողանա գործի դրվել Սպիտակ տան հրահանգի դեպքում:
Բացի այդ, ամերիկյան կործանիչները պարեկում են Մերձավոր Արևելքի երկնքում՝ անձնակազմին և օբյեկտներին պաշտպանելու համար, իսկ տարածաշրջանում գտնվող ավիաբազաները լրացուցիչ նախազգուշական միջոցներ են ձեռնարկում, հայտնել են աղբյուրները:
Մերձավոր Արևելքում գտնվում է ԱՄՆ-ի շուրջ 40 000 զինծառայող, The Associated Press գործակալությանը հայտնել է ամերիկացի պաշտոնյաներից մեկը:

США направили на Ближний Восток еще один авианосец
Авианосная ударная группа ВМС США во главе с атомным авианосцем USS Nimitz направилась из Южно-Китайского моря к Ближнему Востоку. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил телеканал Fox News со ссылкой на американского чиновника.
Nimitz вышел из Южно-Китайского моря утром 16 июня и направляется на запад в Аравийское море. Авианосная группа должна была заменить авианосную группу ВМС США Carl Vinson, которая находилась там несколько месяцев, но Nimitz направился на Ближний Восток раньше срока, и обе авианосные группы будут находиться в регионе одновременно.
Fox News отмечает, что Соединенные Штаты перебрасывают военные ресурсы, включая и суда, на Ближний Восток после израильских атак на иранские объекты и продолжающихся ответных ударов со стороны Ирана.
Американские системы ПВО и эсминец ВМС помогли Израилю сбить баллистические ракеты, запущенные с территории Ирана 13 июня, сообщили Fox News представители США.
У США на Ближнем Востоке есть системы противоракетной обороны Patriot и THAAD. ВМС США также разместили эсминец Thomas Hadner, который может перехватывать баллистические ракеты, из западного Средиземноморья в восточное Средиземноморье, сообщили официальные лица США Fox News. ВМС отдали приказ еще одному эсминцу выдвинуться в регион, чтобы он мог быть задействован в случае указаний Белого дома.
Кроме того, истребители США патрулируют небо над Ближним Востоком для защиты персонала и объектов, а авиабазы ​​в регионе принимают дополнительные меры предосторожности, сообщили источники.
Чиновник США сообщил агентству Associated Pres, что на Ближнем Востоке находятся почти 40 000 американских военнослужащих.