Իսրայելն ու Իրանը համաձայնության հասնելու համար պետք է «ավարտին հասցնեն վեճը». Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ Իսրայելի և Իրանի միջև հակամարտության կարգավորման շուրջ համաձայնության հասնելու համար երկրներին պետք է թույլ տալ «ավարտին հասցնել վեճը»։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է France24 պարբերականից, այս մասին ԱՄՆ նախագահը լրագրողներին ասել է Կանադա ուղևորվելիս, որտեղ մասնակցելու է G7-ի գագաթնաժողովին։
«Հուսով եմ, որ համաձայնությունը ձեռք կբերվի։ Կարծում եմ՝ համաձայնության ժամանակը եկել է։ Տեսնենք, թե ինչպես կլինի, բայց երբեմն դրա համար հարկավոր է ավարտին հասցնել վեճը», - ասել է Թրամփը։
Միևնույն ժամանակ Թրամփը հրաժարվել է պատասխանել այն հարցին՝ արդյոք ինքն Իսրայելին խնդրել է դադարեցնել Իրանի ուղղությամբ հարվածները։
Ավել վաղ ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկն AFP գործակալությանը հայտնել էր, որ Թրամփը թույլ չի տվել Իսրայելին իրագործել Իրանի գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեիին սպանելու պլանը։
Ավելի վաղ Թրամփն արդեն վստահություն էր հայտնել, որ Իրանն ու Իսրայելը շուտով կկարողանան համաձայնության հասնել հակամարտության կարգավորման շուրջ։
«Իսրայելը և Իրանը պետք է համաձայնության հասնեն և համաձայնության կհասնեն, - գրել է Թրամփն իր Truth Social հարթակում։ - Մենք շուտով կունենանք խաղաղություն Իսրայելի և Իրանի միջև։ Այժմ բազմաթիվ հեռախոսազանգեր և հանդիպումներ են տեղի ունենում» ։
Լույս հունիսի 13-ի գիշերը Իսրայելը զանգվածային հարվածներ է հասցրել Իրանին։ Գործողության հայտարարված նպատակն էր խափանել Թեհրանի աշխատանքը միջուկային ծրագրի վրա։ Ի պատասխան՝ իրանական կողմը սկսել է հարվածներ հասցնել Իսրայելի տարածքին։ Հարվածների փոխանակումը շարունակվում է մինչև այժմ։

Израиль и Иран должны “довести спор до конца”, чтобы достичь соглашения: Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил, что для достижения соглашения по урегулированию конфликта между Израилем и Ираном другим странам следует позволить “довести спор до конца”. Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на France24, это президент США заявил журналистам по пути в Канаду, где он примет участие в саммите G7.
“Я надеюсь, что соглашение будет достигнуто. Думаю, время пришло, посмотрим, как будет, но иногда для этого нужно довести спор до конца”, - заявил Трамп.
При этом он отказался ответить на вопрос, просил ли он Израиль прекратить удары по Ирану.
Ранее высокопоставленный американский чиновник сообщил AFP, что Трамп не позволил Израилю осуществить план убийства верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи.
Ранее Трамп уже выражал уверенность, что Иран и Израиль вскоре смогут достичь соглашения по урегулированию конфликта.
“Израиль и Иран должны заключить соглашение”, - написал Трамп на своей платформе Truth Social. “Скоро между Израилем и Ираном настанет мир. Сейчас происходит много телефонных звонков и встреч”.
В ночь на 13 июня Израиль нанес массированный авиаудар по Ирану. Заявленной целью операции был срыв работы Тегерана над ядерной программой. В ответ иранская сторона начала наносить удары по территории Израиля. Взаимные удары продолжаются по настоящее время.