Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է Իրանի դեմ Իսրայելի գործողությունները
Ռուսաստանը խիստ անհանգստացած է Մերձավոր Արևելքում իրադրության վտանգավոր էսկալացման առնչությամբ և վճռականորեն դատապարտում է Իսրայելի «ուժային գործողությունն» Իրանի նկատմամբ, որն իրականացվել է ՄԱԿ-ի կանոնադրության և միջազգային իրավունքի նորմերի խախտմամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ:
«ՄԱԿ-ի ինքնիշխան անդամ պետության, նրա քաղաքացիների, քնած խաղաղ քաղաքների և միջուկային էներգիայի ենթակառուցվածքի օբյեկտների դեմ չհրահրված ռազմական հարվածները կտրականապես անընդունելի են…. Իրադարձություններին հատուկ ցինիզմ է հաղորդում այն ​​փաստը, որ Իսրայելի հարձակումները կատարվել են ԱԷՄԳ-ի կառավարիչների խորհրդի նիստի ընթացքում և Իրանի ու Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչների միջև անուղղակի շփումների հերթական փուլի նախաշեմին», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի՝ Մոսկվան հաստատակամորեն կարծում է, որ իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ կարգավորումը չունի ռազմական-ուժային լուծում և կարող է ձեռք բերվել բացառապես խաղաղ, քաղաքական- դիվանագիտական ճանապարհով:
Ռուսաստանն Իսրայելին և Իրանին զսպվածության կոչ է անում ՝ հետագա էսկալացում և տարածաշրջանում լայնամասշտաբ պատերազմի ծավալում թույլ չտալու համար:
Իր հերթին ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը լրագրողներին հայտնել է, Ռուսաստանն անհանգստացած է և դատապարտում է Իսրայելի և Իրանի միջև լարվածության կտրուկ էսկալացումը:

Министерство иностранных дел России осудило действия Израиля против Ирана
Россия глубоко обеспокоена опасным обострением ситуации на Ближнем Востоке и решительно осуждает “силовую акцию” Израиля против Ирана, осуществленную в нарушение Устава ООН и международного права. Как сообщает “Арменпресс”, об этом говорится в заявлении МИД России.
“Неспровоцированные военные удары по суверенному государству-члену ООН, его гражданам, спящим мирным городам, объектам ядерно-энергетической инфраструктуры категорически неприемлемы.... Особый цинизм происходящему придает тот факт, что израильские атаки были произведены в разгар сессии Совета управляющих МАГАТЭ и накануне очередного раунда непрямых контактов между представителями Ирана и США”, - говорится в заявлении.
Москва твердо убеждена, что урегулирование иранской ядерной программы не имеет военно-силового решения и может быть достигнуто исключительно мирными политико-дипломатическими средствами.
Россия призывает Израиль и Иран проявлять сдержанность, чтобы не допустить дальнейшей эскалации и развязывания широкомасштабной войны в регионе.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил журналистам, что Россия обеспокоена и осуждает резкую эскалацию напряженности между Израилем и Ираном.