Թրամփն Իրանին «երկրորդ հնարավորություն» է տվել միջուկային համաձայնագիր կնքելու համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանը պետք է միջուկային համաձայնագիր կնքի ԱՄՆ-ի հետ, այլապես ամեն ինչ շատ ավելի վատ կլինի։ Նա նաև նախազգուշացրել է, որ Իսրայելի կողմից Իրանի ուղղությամբ հետագա հարվածներն արդեն պլանավորված են և էլ ավելի կոշտ են լինելու։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է իր Truth Social հարթակում։
Թրամփը գրել է, որ ԱՄՆ-ն լավագույն զինամթերք արտադրողներից է աշխարհում, և Իսրայելն ունի ամերիկյան զենքեր և դեռ ավելին է ստանալու։ Թրամփի խոսքով՝ կոշտ քաղաքականության կողմնակից մի քանի իրանցիներներ «խիզախ խոսում էին», բայց նրանք «բոլորը հիմա մեռած են, և ամեն ինչ միայն ավելի է վատթարանալու»։
«Արդեն իսկ մեծ թվով մահեր և ավերածություններ են եղել, բայց դեռ ժամանակ կա՝ վերջ դնելու այս կոտորածին, որի հաջորդ՝ արդեն պլանավորված հարձակումները կլինեն ավելի դաժան։ Իրանը պետք է համաձայնագիր կնքի, այլապես ոչինչ չի մնա…. Այլևս ոչ մի մահ, ոչ մի ավերածություն։ Պարզապես արեք դա, քանի դեռ չափազանց ուշ չէ», - գրել է ԱՄՆ նախագահը։
Թրամփի խոսքով՝ ինքն «Իրանին մեկը մյուսի հետևից հնարավորություն է տվել» միջուկային համաձայնագիր կնքելու համար։
Մեկ այլ գրառման մեջ Թրամփը նշել է, որ երկու ամիս առաջ Իրանին 60 օր է տվել համաձայնության հասնելու համար։
«Նրանք պետք է արած լինեին դա։ Այսօր 61-րդ օրն է։ Ես նրանց ասել էի՝ ինչ անել, բայց նրանք չհասան դրան։ Նրանք այժմ ունեն, հավանաբար, երկրորդ հնարավորություն», - գրել է նա։
Հունիսի 13-ի առավոտյան Իսրայելի պաշտպանության բանակը ավիահարվածներ է հասցրել Իրանի միջուկային օբյեկտներին, բնակելի շենքերին։ Հարվածների հետևանքով զոհվել են իրանցի բարձրաստիճան զինվորականներ, միջուկային ոլորտի գիտնականներ։ Խաղաղ բնակիչների թվում կա 95 վիրավոր, զոհերի թիվ առայժմ չի հաղորդվել։ Իրանն ի պատասխան իսրայելական հարվածների շուրջ հարյուր անօդաչու է արձակել Իսրայելի ուղղությամբ և հրաժարվել է մասնակցել ԱՄՆ-ի հետ հունիսի 15-ին պլանավորված միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններին։

Трамп дает Ирану “второй шанс” заключить ядерное соглашение
Президент США Дональд Трамп заявил, что Иран должен подписать ядерное соглашение с США, иначе все будет намного хуже. Он также предупредил, что дальнейшие удары Израиля по Ирану уже запланированы и будут еще жестче. Как сообщает “Арменпресс”, он написал это на своей платформе Truth Social.
Трамп написал, что США являются одним из лучших производителей оружия в мире, а Израиль имеет американское оружие и получит его еще больше. По словам Трампа: “Некоторые иранские сторонники жесткой линии делали смелые заявления, но они не представляли, что на них надвигается. Теперь они все мертвы”.
“Мы уже видели много смертей. Но еще есть время, чтобы это остановить. Иран должен заключить сделку, пока ничего не останется, и спасти то, что когда-то было известно как Иранская империя. Больше никаких смертей, никаких разрушений, просто сделкайте это, пока не поздно”, - написал президент США.
Трамп сказал, что он давал Ирану один шанс за другим для заключения ядерного соглашения.
В другом твите Трамп сказал, что дал Ирану 60 дней на достижение соглашения.
“Они должны были это сделать! Сегодня 61-й день. Я сказал им, что делать, но они просто не смогли этого сделать. Теперь у Тегерана, возможно, есть второй шанс”, - написал он.
Ранним утром 13 июня Армия обороны Израиля нанесла авиаудары по иранским ядерным объектам и жилым зданиям. В результате ударов погибли высокопоставленные иранские военные и ученые-атомщики. 95 мирных жителей получили ранения, число жертв пока не сообщается. Иран ответил на израильские удары, выпустив около сотни беспилотников по Израилю и отказавшись участвовать в ядерных переговорах с США, запланированных на 15 июня.